Pátek 18. 01. 2019

Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY

28.07.2015

Člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Couré v pondělí uvedl, že země eurozóny již nezpochybňují, zda restrukturalizovat řecký dluh, ale spíše zvažují, jak to nejlépe provést. Nicméně nezbytnou podmínkou jsou reformy. Včerejší data Evropské centrální banky (ECB) rovněž ukázala, že objem vkladů v řeckých bankách v červnu klesl zhruba o 6 procent na 127,5 miliardy eur, když střadatelé i podniky vybírali peníze v obavách, že by země mohla být nucena odejít z eurozóny. Tato úroveň vkladů, nejnižší zhruba od konce roku 2003, ukazuje, jak dramaticky se zhoršila situace řeckých bank. Banky znovu otevřely své pobočky minulé pondělí, ale ponechaly v platnosti limit na výběry vkladů.

zpráva Čínský letní akciový výprodej oslabuje komodity, dolar i další akciové trhy; analýza NZD/USD, USD/CHF, EUR/JPY

Evropská komise v pondělí oznámila, že jednání mezi Řeckem a věřitelskými institucemi o třetím záchranném programu byla po několikadenním zpoždění zahájena v Aténách. Šéfové Evropské unie a mise Mezinárodního měnového fondu přicestují na konci tohoto týdne do Atén, aby vypracovali třetí záchranný program pro Řecko.  Techničtí experti oficiálně zahájí diskuse nad fiskálními, pracovními a důchodovými otázkami. Někteří z věřitelů chtějí, aby Atény uzákonily více reformních opatření, než bude uvolněna jakákoli finanční pomoc. To signalizuje, že jednání stále nebudou snadná.

Včerejší data objednávek zboží dlouhodobé spotřeby potvrdila dobrou kondici americké ekonomiky, čímž se zvýšila šance, že čtvrteční výsledky údajů HDP za druhé čtvrtletí budou příznivá. Nicméně americký dolar byl i navzdory těmto zprávám pod prodejním tlakem. Důvodem bylo dění v Číně. Tamní akciový trh opět v průběhu jednoho dne oslabil o více než 8 procent. Zažil tak jeden ze svých nejhorších dnů. Situace se projevila negativně i na evropském a americkém akciovém trhu. Následně trpěl i dolar, když investoři spekulovali nad tím, zdali Fed v čase globálních turbulencí neuskočí od utažení měnové politiky. Vzhledem k tomu, že klíčová data z USA přijdou až ve středu a čtvrtek, lze očekávat, že dolar bude i dnes pod vlivem dění v Asii. Euro v souvislosti s čínským výprodejem slouží jako bezpečný přístav, což žene jeho cenu nahoru. Naopak japonský jen (USD/JPY) ze situace v Asii tolik neprofituje, protože investoři ho nechtějí kupovat vůči dolaru (dolar prodávat), když Fed možná zvýší úrokové sazby na podzim.

Na nepříznivou situaci v Číně reagují i komodity propadem cen. Ropa se včera obchodovala na 4měsíčních minimech. Americká WTI atakovala hodnotu 47,39 za barel a severomořská BRENT se obchodovala 53,47 USD za barel. Rovněž zlato se obchoduje blízko hodnoty dosažené naposledy v únoru 2010 (1077 USD za unci). Zlatu nepomáhá ani výprodejní panika v Číně. Spíše reaguje na očekávání zvýšení základní úrokové sazby.

Britská ekonomika posílila ve druhém čtvrtletí o 0,7 procenta ve srovnání s výkonem v měsících leden-březen. V meziročním srovnání si ostrovní ekonomika polepšila o 2,6 procenta. Dařilo se zejména sektoru služeb a výroby. Stavebnictví stagnovalo a zemědělství oslabilo.

NZD/USD bojuje s horní hranou klesajícího kanálu, v němž se na 4hodinovém grafu pohybuje už skoro 3 měsíce. Klíčová bude dnešní zavírací cena. V případě, že prorazí horní hranu kanálu, mohl by NZD na nějaký čas posílit. V opačném případě bude pokračovat v klesajícím trendu.

USD/CHF se obchoduje v růstovém trendu na 4hodinovém grafu označeném rostoucí modrou trendovou linii. Nicméně z pohledu na oscilátor MACD lze vidět, že měnovému páru docházejí síly. Očekáváme proto testování trendové linie případně kulatého čísla 0,9500, kde by se mohl vyskytnout nákupní signál.

 

EUR/JPY prorazilo klesající trendovou linii a trojúhelníkovou formaci, čímž se mu otevřel prostor k růstu. Jako support mu bude sloužit dolní hrana trojúhelníku (rostoucí modrá trendová linie).

 

Zdroj: kurzy.cz

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity