Pondělí 21. 01. 2019

ČNB: Ekonomice se letos daří lépe, než jsme čekali. Vzroste o 2,8 procenta

04.11.2016

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce z 2,4 na 2,8 procenta. Naopak výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok zhoršila ze tří na 2,9 procenta.

zpráva ČNB: Ekonomice se letos daří lépe, než jsme čekali. Vzroste o 2,8 procenta

V roce 2018 by podle odhadu ČNB měla ekonomika vzrůst o 2,9 procenta.
Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka vyrovnaná. Nejistotou je rychlost obnovení růstu vládních a podnikových investic, vliv voleb na zvyšování veřejných výdajů, dopady brexitu na zahraniční poptávku a budoucí nastavení měnových podmínek hlavních centrálních bank.

Změna prognózy potvrdila pozici ČNB jako nejoptimističtější z českých institucí, co se týká letošní předpovědi. Další dva „prognostici“ totiž odhadují mírnější růst.

Ministerstvo financí v makroekonomické prognóze z konce července zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,2 procenta z dubnových 2,5 procenta. Od prognózy ČNB se tak aktuálně liší o šest desetin procentního bodu - jinými slovy, ČNB předpokládá, že ekonomika poroste o necelou čtvrtinu rychleji, než si myslí ministerstvo financí.

Pro příští rok odhad ministerský úřad rovněž zhoršil na 2,4 procenta z předchozích 2,6 procenta. Novou prognózu zveřejní ministerstvo 14. listopadu. Česká bankovní asociace v prognóze z konce října letos předpokládá růst ekonomiky o 2,5 procenta a příští rok o 2,6 procenta.

Intervence i úrokové sazby zůstaly
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek také zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Nová prognóza centrální banky předpokládá konec intervenčního režimu rovněž v polovině roku 2017.

ČNB snížila odhad vývoje inflace ve čtvrtém čtvrtletí 2017 na 2,3 procenta z dřívějších 2,4 procenta. Pro první čtvrtletí roku 2018 odhad rovněž snížila na 2,4 procenta z dřívějších 2,5 procenta.

Bankovní rada České národní banky dnes opět nechala úrokové sazby na minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

Zdroj: iDNES

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity