Neděle 16. 12. 2018

ČNB: Konec intervencí může zkomplikovat politika ECB

14.11.2015

Praha - Případné ukončení režimu devizových intervencí a opuštění závazku udržovat kurz koruny nad 27 Kč/EUR před ukončením nekonvenční měnové politiky Evropské centrální banky by mohlo být velmi komplikované. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 5. listopadu. Současná měnová politika ČNB je totiž podle záznamu významně ovlivněna nekonvenční měnovou politikou ECB.

zpráva ČNB: Konec intervencí může zkomplikovat politika ECB

Ta od března nakupuje státní dluhopisy v objemu zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) měsíčně a program má ukončit příští rok v září. Šéf ECB Mario Draghi tento týden uvedl, že banka je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci.

V souvislosti s tím, někteří členové bankovní rady vyjádřili pochybnost ohledně rychlosti nárůstu domácích úrokových sazeb tak, jak jej předpokládá nová prognóza ČNB. Mohlo by to totiž vést k nadměrnému rozdílu úrokových sazeb v ČR a v eurozóně a k nezamýšlenému nadměrnému zhodnocení kurzu koruny. "Proto panovala shoda, že skutečný nárůst domácích úrokových sazeb bude zřejmě pozvolnější," uvádí záznam.

ČNB přitom již delší dobu tvrdí, že návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu v listopadu 2013.

Bankovní rada ČNB minulý týden rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč/EUR. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Rada zároveň uvedla, že konec režimu devizových intervencí může přijít až na přelom roku 2016 až 2017. Základní úroková sazba se z technické nuly začne podle guvernéra ČNB Miroslava Singera zvyšovat v roce 2017.

Česká národní banka minulý týden v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 3,8 procenta. Pro příští rok centrální banka odhad ponechala na 2,8 procenta. Odhad vývoje inflace ČNB mírně zvýšila.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity