Pátek 18. 01. 2019

ČNB chce nová pravidla pro hypotéky v zákoně. Přijetí novely se však komplikuje

05.05.2017

ČNB chce nová pravidla pro poskytování úvěrů na bydlení dostat do zákona. Přijetí novely, kterou kritizují zástupci finančního sektoru, se ale výrazně komplikuje. Centrální banka chce předejít případným realitním krizím. Zákonem hodlá omezit například výši hypotéky vzhledem k příjmům žadatele. Strop na výši hypotéky vzhledem k hodnotě zastavěné nemovitosti bankám zatím jen doporučuje. S tímto opatřením ale bankéři problém nemají. Přijetí novely zákona je podle guvernéra ČNB Rusnoka ohroženo kvůli politické situaci.

zpráva ČNB chce nová pravidla pro hypotéky v zákoně. Přijetí novely se však komplikuje

Nad plánem České národní banky dostat už letos tvrdší páky, které omezují, kolik a komu banky mohou půjčit na bydlení, se stahují mraky.

Příčinou není jen zuřící vládní krize, ale také přetrvávající rozepře o míře a nutnosti zpřísnit hypoteční úvěrování. Ty se vedou mezi bankami a zprostředkovateli, kteří na trhu působí, a centrální bankou, která na jejich činnost dohlíží. Včerejší veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně o hypotékách to jen potvrdilo.

"Centrální banka musí být dopředu hledící a předcházet možnému negativnímu budoucímu vývoji," uvedl ve sněmovně viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Spor je o znění novely zákona o ČNB, kterou do parlamentu předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Centrální banka chce zákonem stanovit, jak velká může být splátka hypotéky vzhledem k příjmům klienta banky, a zavést podmínku vlastních peněz pro získání úvěru na bydlení. Chce také omezit objem hypoték nad 80 procent hodnoty zastavované nemovitosti, který banky mohou poskytnout.

V současnosti může centrální banka hypoteční trh ovlivňovat doporučeními, kterými se banky ale nemusí řídit. ČNB chce získat nástroje vymezené zákonem, aby mohla účinněji zabránit budoucím možným realitním krizím. Trh v posledních letech i díky nízkým úrokům zažívá prudký růst cen nemovitostí.

Slyšení, které svolal parlamentní rozpočtový výbor ve snaze najít kompromis, se ale proměnilo v potvrzení zákopové války mezi regulátorem a finančními institucemi.

"Na jedné straně chápu, že se ČNB snaží být obezřetná, na druhé straně by ale opatření měla být vyvážená, aby se dostupnost bydlení významně nesnížila," prohlásil předseda výboru Václav Votava (ČSSD), podle kterého jednání ukázalo, že jde o závažné téma, a proto bude výbor přijímat pozměňovací návrhy až do 12. května.

"Na semináři zněla dost velká kritika omezení dostupnosti hypoték i obava, že lidé budou hledat jiné zdroje financování bydlení a v extrémním případě je to může nahnat i do šedé zóny," řekl Votava.

Původně měl zákon na banky dopadnout od listopadu. Podle Votavy je teď nejisté, jestli se celý legislativní proces stihne do podzimních voleb. A to bez ohledu na dění ve vládě. "Zatímco doteď jsem to viděl s otazníkem, teď to vidím s velkým otazníkem," řekl.

Na akci dorazilo okolo 30 představitelů finančního sektoru, a výrazně tak počtem předčili zástupce ČNB, ministerstva financí i poslanců. Část kritiků se shodla, že z navrhovaných opatření ČNB považují za přijatelné jen zavedení maximální výše hypotéky na 90 procent hodnoty bytu či domu. "Jako bankéř mohu říct, že toto omezení není špatný krok," uvedl na semináři Jan Sadil z představenstva ČSOB, který na hypotéky dohlíží.

Sadil v parlamentu zastupoval i Českou bankovní asociaci, která má kvůli rozdílným názorům svých členů k novele neutrální postoj. On sám zavedení ostatních opatření považuje za nevhodné.

Ministerstvo financí, které je předkladatelem novely, říká, že je připraveno diskutovat nad konkrétními dílčími úpravami.

Nezávisle na parlamentním semináři se pro nutnost zpřísnit pravidla pro hypotéky vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok během čtvrteční tiskové konference. Ta byla první, kterou banka uspořádala po dubnovém ukončení intervencí proti koruně. Banka si tak otevřela cestu ke zvýšení úroků ze současných takřka nulových hodnot.

"Hypotéky u nás tvoří více než 50 procent veškerého úvěrového trhu. Tyto věci jsou vážné, jsou bohužel většinově podceňovány a nám nezbude nic jiného než důsledně vymáhat doporučení, která už používáme," řekl Rusnok. Dodal, že centrální banka může použít i další svoje nástroje, pokud se bude nadále obávat o finanční stabilitu. Ovšem tyto nástroje, například požadavek na vyšší poměr kapitálu vůči úvěrům bank, postihují trh jako celek, nikoliv pouze hypotéky.

I Rusnok se obává, že je brzké přijetí novely zákona ve znění prosazovaném ČNB v ohrožení. "Bohužel jsme se ocitli v horké fázi předvolební kampaně, kdy se více akcentují jisté populistické postoje. To přijetí je ohroženo, to je evidentní. Považujeme to za velmi nešťastné, protože se tím ohrožuje naše možnost efektivně vykonávat politiku finanční stability," dodal guvernér.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity