Pátek 18. 01. 2019

ČNB dnes oznámí výsledky hospodaření za loňský rok

13.01.2016

Praha - Česká národní banka (ČNB) dnes v rámci údajů o své bilanci zveřejní výsledky hospodaření za loňský rok. Předloni ČNB uzavřela hospodaření se ziskem 56,6 miliardy korun, v roce 2013 vykázala zisk 73,1 miliardy korun. ČNB ovšem dlouhodobě upozorňuje, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou stabilitu.

zpráva ČNB dnes oznámí výsledky hospodaření za loňský rok

Podle zákona o využití zisku rozhoduje bankovní rada. ČNB ze svých výnosů hradí náklady na svoji činnost. Loni centrální banka využila v většinu zisku k uhrazení kumulované ztráty z předchozích let a zbytek převedla do rezervního fondu. Podle zprávy o hospodaření za rok 2014 tak centrální banka ve své bilanci kumulovanou účetní ztrátu již neeviduje.

Roční zprávu o výsledku svého hospodaření ČNB předkládá nejpozději do tří měsíců po skončení kalendářního roku k projednání Poslanecké sněmovně.

Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu. Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

o_1a8t23shp14c61baa823njnag1a.png

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity