Pondělí 10. 12. 2018

ČNB je od konce intervencí dále, než když je spouštěla

05.11.2015

Měnové uvolňování působí jako opiát. Je snadné začít, ale téměř nemožné skončit. Za dva roky jsme se posunuli nikoli blíže konci intervencí, ale jenom dále od něj.

zpráva ČNB je od konce intervencí dále, než když je spouštěla

Když Česká národní banka před dvěma roky provedla devalvaci koruny, její výhled byl udržení intervenčního režimu alespoň do začátku roku 2015. Když se podíváme na ostatní centrální banky, měnové uvolňování působí jako opiát. Je snadné začít, ale téměř nemožné skončit. Na stránkách tohoto listu jsem tehdy napsal, že intervence neskončí ani za rok, ani za dva.

Devalvace nás měla ochránit před deflací či příliš nízkou inflací, jelikož ty mají škodit hospodářskému růstu, argumentovala ČNB. Podle její prognózy jsme nyní měli mít inflaci kolem tří procent. Skutečná inflace ale je 0,4 procenta. Je dokonce nižší, než jaká byla v době intervence. Inflace dále zpomalila, ale (anebo právě proto) hospodářský růst prudce zrychlil. S touto variantou banka nepočítala, což pro ni vytváří svízelnou situaci. Na jednu stranu je čím dál obtížnější obhájit potřebu slabé měny. Na druhou stranu by rezig­nace na dosažení dvouprocentního inflačního cíle znamenala ztrátu kredibility. A to je pro ČNB větší problém.

Navíc se eurozóna pustila do zatím největšího měnového experimentu, ECB stlačila depozitní sazby do minusu a začala vykupovat aktiva. To zvyšuje poptávku po korunách a ČNB nezbývá než "palbu opětovat". Za dva roky jsme se tak posunuli nikoli blíže konci intervencí, ale jenom dále od něj.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity