Neděle 16. 12. 2018

ČNB již za obranu koruny letos utratila přes 110 miliard korun, říká hlavní ekonom ING Banky

02.09.2015

Jenom za měsíc srpen musela centrální banka nakoupit devizové rezervy za 90 miliard korun. ČNB na měnovém trhu intervenuje téměř nepřetržitě od poloviny července. Do té doby nemusela aktivně intervenovat, naposledy na trh vstoupila v listopadu 2013, kdy oslabila korunu vůči euru téměř o pět procent.

zpráva ČNB již za obranu koruny letos utratila přes 110 miliard korun, říká hlavní ekonom ING Banky

Centrální banka musela v srpnu utratit přibližně 90 miliard korun ve snaze zabránit přílišnému posílení koruny vůči euru, vypočítal hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler. "Opírám se o celkovou sumu korun, kterou tuzemské banky drží u ČNB. V situaci, kdy centrální banka intervenuje a vytváří v systému nové koruny, by se tento objem měl proporčně zvýšit," vysvětluje Seidler.

Přesný rozsah intervencí zveřejňuje Česká národní banka pravidelně každý měsíc s dvouměsíčním zpožděním. Kolik peněz za obranu hranice 27 korun za euro utratila za červenec, tak oznámí 8. září. 

Seidler upozorňuje, že objem peněz, které mají banky u ČNB uloženy, může být ovlivněn i jinými faktory než samotnými intervencemi. Především jde o peníze z evropských fondů. "Tato eura centrální banka bere do svých devizových rezerv a dává vládě nové koruny," říká Seidler.

Touto výměnou mimo měnový trh tak centrální banka brání tomu, aby miliardy z eurofondů ovlivňovaly devizový kurz. Nicméně úterní údaje o stavu státního rozpočtu za srpen ukázaly, že v tomto měsíci do Česka přiteklo pouze pět miliard z evropských fondů. To znamená, že z téměř 120 miliard, o které se od poloviny července zvýšil objem peněz, jež mají banky uloženy u ČNB, jich naprostá většina připadla na devizové intervence centrální banky.

Centrální banka brání koruně v posílení pod hranici 27 korun za euro prakticky nepřetržitě od poloviny července. Proti hráčům kupujícím koruny zasáhla 17. července, a to bylo jedinkrát, kdy oficiálně přiznala, že je na trhu aktivní. Od té doby nechce ČNB o tom, zda a v jakém rozsahu intervenuje, hovořit. 

"Česká národní banka standardně neodpovídá na dotazy, zda intervenuje nebo neintervenuje na mezibankovním devizovém trhu," reagovala na dotaz Kateřina Bartůšková z tiskového odboru ČNB. Na otázku, co tedy bylo právě na pondělí 20. července tak nestandardního, že banka tehdy stejný dotaz zodpověděla, odvětila ČNB prostřednictvím svého ředitele sekce kancelář Marka Petruše pouze stručným: "No comment."

Vývoj kurzu koruny vůči euru za posledních šest měsícůCZK/EUR

Zdroj: Reuters

 

Kurz koruny vůči euru se od počátku července prakticky "neodlepil" od hranice, kterou mu ČNB nedovolí překročit. Výjimkou byl "čínský" týden, kdy 25. srpna kurz koruny dočasně mírně oslabil kvůli panickým výprodejům na finančních trzích. Centrální bance přitom zbývá ještě minimálně rok, během kterého bude muset kurz bránit. Členové bankovní rady totiž po svém posledním jednání, které se konalo 6. srpna, důrazně zopakovali, že neopustí režim slabé koruny dříve, než v druhé polovině příštího roku.

Podle Seidlera z ING Banky existuje více důvodů, proč se kurz koruny v posledních dvou měsících tak tlačí na hranici bráněnou ČNB. " Příznivě se vyvíjí ekonomická aktivita a zahraniční obchod má vysoké přebytky. Dále také pokračuje kvantitativní uvolňování ECB, které oslabuje euro. K tomu se trh přestal obávat, že by ČNB mohla posunout hladinu kurzového závazku výše, tak jak se spekulovalo v první polovině letošního roku. V konečném důsledku může někdo sázet na to, že centrální banka kurzový závazek neudrží a koruna skokově posílí," hledá příčiny Seidler.

Česká národní banka uměle oslabila kurz koruny 7. listopadu 2013. Přestože se o možnosti zavedení tohoto opatření zmiňovali měsíce předtím například guvernér Miroslav Singer, či viceguvernér Vladimír Tomšík, tento krok naprostou většinu odborníků překvapil. Očekávali totiž, že pokud ČNB k oslabení měny přistoupí, učiní tak už v letních měsících.

Centrální banka během jediného dne srazila kurz české měny vůči euru o korunu a dvacet haléřů, což představovalo oslabení o 4,8 procenta z hodnoty 25,8 koruny za euro. Na trhu aktivně prodávala koruny pouze několik dní - dohromady jich prodala zhruba za 200 miliard korun. A v tomto objemu se jí zvýšila hodnota devizových rezerv, která v listopadu 2013 dosáhla 1,1 bilionu korun.

V současnosti má v devizových rezervách ČNB nashromážděno téměř 1,4 bilionu korun. To odpovídá více než 51 miliardám eur. Přes 70 procent rezerv drží centrální banka ve formě dluhopisů vlád a vládních agentur. Deset procent pak má ČNB vloženo do akcií. 

Zdroj: Hospodářské Noviny

 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity