Pátek 18. 01. 2019

ČNB v říjnu na devizovém trhu neintervenovala

08.12.2015

Praha - Česká národní banka v říjnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to údajů o devizových obchodech ČNB ke konci října, které dnes banka zveřejnila. Nulová říjnová aktivita ekonomy překvapila a předpokládají, že v listopadu centrální banka aktivní byla. ČNB v předchozích měsících intervenovala kvůli posilující koruně, naposledy v září. Celkem za dva roky intervenovala za zhruba 390 miliard korun. Cílem intervencí je držet kurz u 27 Kč/EUR, v posledních měsících se koruna k této hranici několikrát přiblížila.

zpráva ČNB v říjnu na devizovém trhu neintervenovala

"Za říjen jako celek jsem čekal sice jen nevýrazný objem devizových intervencí, v objemu několika set milionů euro, nulovou aktivitu ČNB ale vnímám jako určité překvapení," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Nadále se ovšem Jáč i další analytici domnívají, že ČNB byla aktivní na trhu v listopadu. "Domnívám se, že skutečný objem listopadových intervencí se pohyboval se kolem 15 až 20 miliard korun," uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler. O listopadových devizových obchodech bude ČNB informovat na počátku ledna.

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla letos v červenci, kdy nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun.

Další zintenzivnění devizových intervencí lze podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy očekávat v příštím roce v souvislosti s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu.

Konec režimu devizových intervencí může podle guvernéra ČNB Miroslava Singera přijít na přelomu roků 2016 a 2017. Zároveň ale centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta přitom minulý týden dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů. To podle některých ekonomů může prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.

Zdroj ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity