Sobota 15. 12. 2018

ČNB ve čtvrtek pravděpodobně zvýší úrokové sazby. Podle některých analytiků vyšplhá repo sazba na konci roku až na 1,5 procenta

01.02.2018

ČNB ve čtvrtek pravděpodobně zvýší svoji klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Půjde o třetí zvýšení od srpna. Někteří analytici si myslí, že repo sazba může být letos zvýšena až čtyřikrát - na úroveň 1,5 procenta. Vyšší sazby postupně zdražují úvěry a hypotéky pro jednotlivce i firmy.

zpráva ČNB ve čtvrtek pravděpodobně zvýší úrokové sazby. Podle některých analytiků vyšplhá repo sazba na konci roku až na 1,5 procenta

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek pravděpodobně zvedne úrokové sazby – už potřetí od loňského konce devizových intervencí. Ukázala to anketa HN mezi analytiky. Zvýšením sazeb banka reaguje na růst cen v době, kdy se ekonomice daří, lidé mají vyšší platy a více utrácejí.

Sedmičlenné vedení ČNB, které se k debatě o úrokových sazbách sejde ve čtvrtek, nejspíš odhlasuje zvýšení klíčové sazby – takzvané maximální dvoutýdenní repo sazby – na 0,75 procenta. Sazba je v současnosti na úrovni 0,5 procenta. Čtvrtbodové zvýšení očekává všech devět analytiků, kteří poskytli své odhady anketě HN. Finální rozhodnutí o úrovni klíčové sazby ČNB oznámí ve čtvrtek ve 13 hodin.

Česko patří spolu s Polskem a Rumunskem mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropské unii. Podle odhadů ČNB rostlo loni tuzemské hospodářství o 4,5 procenta. Lidé mají vyšší platy, víc utrácejí a to se přelévá do hospodaření firem a nedostatku pracovních sil. Růst mezd, podpořený zvýšením platů státním zaměstnancům, znamená, že více peněz v peněženkách Čechů zrychluje růst cen zboží a služeb – inflaci. Vyšší sazby, a tím pádem dražší úvěry na investice nebo hypotéky, mají postupně omezit spotřebu a přibrzdit ekonomiku, která podle centrálních bankéřů již vykazuje známky přehřívání.

"Ekonomická aktivita se nadále vyvíjí příznivě, trh práce láme rekordy, mzdy rostou a důvěra domácností se dostala na své historicky nejvyšší hodnoty," říká k důvodům pro zvýšení sazeb Jakub Seidler, hlavní ekonom v pražské ING, "poslední data nenaznačila žádné negativní skutečnosti, které by tak mohly bankovní radu přinutit rozhodnutí o růstu sazeb odložit."

Pravděpodobnost, že se klíčová sazba tento týden zvýší, posiluje i skutečnost, že vedení banky bude mít na čtvrtečním zasedání k dispozici i novou prognózu makroekonomického vývoje. Zájem trhu se zaměří hlavně na předpověď vývoje kurzu koruny, kterou banka začne opět zveřejňovat poprvé od zavedení intervenčního režimu v roce 2013. Tento režim skončil loni v dubnu, kdy centrální banka přestala držet korunu v umělém oslabení intervencemi na devizovém trhu.

Pro Helenu Horskou, hlavní ekonomku pražské Raiffeisenbank, bude vyznění prognózy dokonce důležitější než samotné zvýšení sazeb. "Trhem může krátkodobě zahýbat, pokud prognóza bude směřovat jinam, než je současný názor trhu." Také bude důležité, zda alespoň dva členové bankovní rady, například Vojtěch Benda a Marek Mora, budou prosazovat zvýšení repo sazby o víc, tedy třeba o půl procentního bodu. Pokud by takový návrh na bankovní radě nezazněl, mohl by to být podle Horské signál pro trh, že centrální bankéři budou opatrní se zvyšováním sazeb v budoucnosti.

Z ankety HN také vyplynulo, že pro zbytek letošního roku analytici očekávají ještě jedno až tři další čtvrtbodová zvýšení repo sazby. Pět analytiků z devíti je pro tři další zvýšení – myslí si, že repo sazba bude na konci roku až na úrovni 1,5 procenta. To by znamenalo mimo jiné postupné zdražování úvěrů a hypoték pro jednotlivce i pro firmy.  

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity