Pondělí 21. 01. 2019

ČNB za obranu české měny utratila již patnáct miliard korun, spočítala ING Bank

30.07.2015

Pokud je odhad ING správný, nakoupila ČNB za dva týdny do rezerv zhruba půl miliardy eur. Podle oficiálních čísel drží ČNB v rezervách nyní přes 51 miliard eur. Přesnější čísla o tom, kolik ČNB utratila za intervence, budou známa příští týden.

zpráva ČNB za obranu české měny utratila již patnáct miliard korun, spočítala ING Bank

Česká národní banka za poslední dva týdny vrhla na měnový trh zhruba patnáct miliard korun, domnívají se ekonomové z ING Bank. To podle současného kurzu znamená, že se jejich devizové rezervy zvýšily zhruba o 554 milionů eur. 

"Uvedená suma vychází z objemu peněz tuzemských bank uložených u ČNB. Přesnější informace se dozvíme až následující týden, kdy bude zveřejněna statistika devizových rezerv," říká k těmto číslům hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Česká národní banka se k uvedeným odhadům nijak nevyjádřila, pouze zopakovala své stanovisko, které drží ohledně intervencí již od 20. července. "Česká národní banka standardně neodpovídá na dotazy, zda intervenuje, nebo neintervenuje na mezibankovním devizovém trhu," sdělila Dita Vejnárková, mluvčí ČNB.

Vzhledem k celkovému objemu devizových rezerv, které ČNB podle posledních oficiálních údajů drží ve výši 51,1 miliardy eur, je ona půlmiliarda, kterou zatím odhadem nakoupila, poměrně zanedbatelnou částkou. Jenom pro srovnání - když ČNB v listopadu 2013 spustila intervence a oslabila korunu, tak během několika dní nakoupila eura ve výši přibližně sedmi miliard eur, což představovalo zhruba částku 200 miliard korun.

Koruna po včerejším oslabení na několikatýdenní minimum ve výši 27,14 dnes mírně posiluje na 27,07 Kč za jedno euro. Podle odborníků nebude mít ČNB problém bránit kurz koruny intervencemi klidně až do zatím stále proklamovaného ukončení režimu slabé koruny, které centrální banka plánuje na druhou polovinu příštího roku. Nicméně objevují se na trhu stále častější hlasy o tom, že ČNB ukončí režim se slabší korunou mnohem dříve a bez varování.

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka ale bude rostoucí ekonomika dál tlačit na posilování koruny a ČNB tak bude muset zasahovat opakovaně. "Na základě naší aktualizované makroekonomické prognózy se domníváme, že přítomnost centrální banky na tuzemském devizovém trhu nebude v dalších měsících a čtvrtletích ojedinělou záležitostí," myslí si.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity