Pondělí 10. 12. 2018

ČNB zchladila spekulanty

25.09.2015

ČNB bude bránit posílení koruny nejméně další rok. Tlak na pokles cen se zvýšil, je tak možné očekávat, že intervence vydrží déle. Měna ve čtvrtek oslabila na 27,2 koruny, což je nejslabší kurz od července.

zpráva ČNB zchladila spekulanty

Slabou korunu budeme držet alespoň do poloviny příštího roku, zopakoval guvernér ČNB Miroslav Singer. A česká měna ještě během jeho tiskové konference oslabila o jednu desetinu procenta na 27,2 koruny za euro. Kurz tak spadl na nejslabší úroveň od začátku července letošního roku.

Na první pohled se nic zvláštního nestalo. Bankovní rada ústy guvernéra zopakovala již po několikáté, že režim slabé koruny bude držet ještě alespoň rok. A úrokové sazby ponechala na "technické nule" − tedy na hodnotě 0,05 procenta.

Důležitá ale byla v jejím prohlášení následující věta: "Rizika stávající předpovědi jsou pro nejbližších několik čtvrtletí protiinflační." Podle bankovní rady se tak riziko, že ceny v budoucnu porostou pomaleji, oproti očekávání po srpnovém zasedání zvýšilo.

Inflaci bude podle ČNB zpomalovat především zlevňování ropy a dalších komodit. Naděje některých investorů, že ČNB zopakuje překvapivý krok švýcarské centrální banky a ukončí intervence stejně náhle, tak mizí.

Analytici včerejší rozhodnutí bankovní rady očekávali. Existovala ale možnost, že ČNB odloží ukončení kurzového závazku až na rok 2017. To v minulých týdnech naznačovalo hned několik členů bankovní rady. Například viceguvernér Vladimír Tomšík na svém blogu uvedl, že "nutnost udržovat uvolněnou měnovou politiku může přetrvávat i déle, než naznačuje prognóza". A ta předpovídá, že centrální banka dosáhne svého cíle − dvouprocentního růstu cen − až v lednu 2017.

Podle guvernéra Singera se o možnosti prodloužit dobu se slabou korunou na bankovní radě diskutovalo. "Debatovali jsme možnost, že tu bude déle. Zdá se nám ale, že na případné posunutí je zatím dost času," uvedl Singer.

Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš si myslí, že by k tomuto kroku ČNB ale mohla přistoupit v listopadu. "Bankovní rada bude mít k dispozici novou předpověď. V tomto období ČNB klasicky přijímá razantnější změny v měnové politice," myslí si Bureš.

Po dnešním rozhodnutí by měl povolit příliv "horkých peněz" investorů, kteří si rozhodli vsadit na brzké posílení české měny pod hranici 27 korun za euro. Podle odhadu Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank, od poloviny července takto přiteklo do české ekonomiky zhruba 180 miliard korun.

Podle Bureše z Ery nedával smysl předpoklad investorů, že ČNB ukončí režim slabé koruny dříve. Evropská centrální banka pumpuje do ekonomiky 60 miliard eur měsíčně. Kdyby ČNB opustila svůj závazek, začala by měna rychle posilovat, a bylo by tak podle něj potřeba znovu její kurz bránit.

Vliv politiky ECB připustila ve svém prohlášení i ČNB. "Uvolněná měnová politika ve světě bude zřejmě pokračovat delší dobu, než se původně předpokládalo," píše ve svém prohlášení bankovní rada.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity