Sobota 19. 01. 2019

Co nám říká pobrexitový vývoj na trzích

28.07.2016

Co doposud ukázal příběh Brexitu? Předně je dalším důkazem toho, jak těžké je predikovat vývoj kolem zlomových událostí. Sám jsem byl brexitovým optimistou, ale i mě překvapilo, jak rychle se trhy otřepaly z prvotního poklesu. Největším překvapením je pak zřejmě vývoj na rozvíjejících se trzích. Proč?

zpráva Co nám říká pobrexitový vývoj na trzích

Vymyslet negativní pobrexitový scénář pro EM bylo dětsky jednoduché: Brexit zvýší nejistotu v Evropě a v celé globální ekonomice, což se nejvíce projeví na aktivech na změnu rizika nejcitlivějších – tedy i na EM akciích a dluhopisech. Druhou ránu těmto aktivům uštědří silný dolar. Ten posílí kvůli zvýšené globální averzi k riziku a jelikož značná část dluhů EM je stále denominována v dolarech, silný dolar jim opět ztíží dluhovou službu.

Vše do sebe krásně zapadalo, až na to, že EM a s nimi úzce propojené komodity patří v období po 23. červnu mezi nejlépe si vedoucí aktiva na světě. Celkové shrnutí návratnosti nalezneme v následujícím obrázku, kde sloupce ukazují návratnost dosaženou od počátku letošního roku a černé body návratnost pobrexitovou. Vítězi jsou tedy EM aktiva, včetně čínských akcií, k nim se přidává železná ruda a zlato a v neposlední řadě britské akcie. Nejhůře jsou na tom evropské akcie a ropa. 

Napasovat na takové výsledky nějaký jednoduchý globální „risk-on/risk-off“ mechanismus tažený Brexitem nelze. Poslední týdny prospěly jak rizikovým aktivům (komoditám, EM akcií), tak bezpečným přístavům (vládní dluhopisy a zlato). Někteří investoři začínají hovořit o tom, že globální ekonomika a trhy se mohou posouvat do nového režimu fungování. Nevím, zda to dojde tak daleko. Každopádně je ale jasné, že jsme ve stavu, kdy trhům chybí nějaké centrální téma a mechanismus, který by jim umožnil nějak jednoduše fungovat. Což je možná dobře, protože tyto mechanismy se často točí kolem nějakého potenciálního problému. 

V posledních příspěvcích se více věnuji německému trhu a dnes bych na stejnou notu chvíli pokračoval. V druhém grafu je černě vyznačena pobrexitová návratnost jednotlivých německých akcií a žlutě podít tržeb, které tyto společnosti generují v UK. Graf tedy také ukazuje na brexitovou irelevanci, protože nějaký vztah mezi uvedenou návratností a podílem tržeb bychom hledali velmi těžko. Jinak řečeno, míra expozice vůči britské ekonomice nehrála v pohybu německých akcií nějakou významnější roli. 


Čína stranou zájmu, zbytek léta bude italsko-americký

Nejvýznamnější informace poskytovaná prvním grafem se podle mne točí kolem vývoj v Číně. Je pozoruhodné, jak čínské téma dokázalo v posledních týdnech úplně zmizet z centra pozornosti. Bezpochyby je to i díky tomu, že situace v čínské ekonomice se poněkud zklidnila a čínské akcie v posledních týdnech umazaly značnou část ztrát, které od počátku roku vygenerovaly. 

Zatím tedy nic nenaznačuje, že se potvrdí moje teze čínské pasti. Její základ je jednoduchý – současné zlepšení je cyklické a svým vznikem jde proti tomu, co čínská ekonomika potřebuje v delším období. Je to hodně podobné, jako když si někdo na alkoholovém detoxu dá pár piv (v případě Číny nejde o pivo, ale další investičně-dluhovou stimulaci). Krátkodobě je pak lépe, ale posun kýženým směrem to jen komplikuje. Tezi stále považuji za relevantní, ale jak je tomu v podobných případech zvykem, timing je nevypočitatelný. 

Podle mne jsme tedy nyní v situaci, kdy už se v podstatě zapomnělo na Brexit, trhy si ale ještě nevzpomněly na to, jak hluboké jsou problémy v Číně. Nějaký čas tomu tak ještě může být, o naší investiční pozornost se tak bude ucházet Itálie a zejména vývoj v USA a to na rovině monetární i politické. Podle JPMorgan je problém italských bank řešitelný, chce to „jen“ politickou vůli. A pokud Fed nepřikročí k unáhlené normalizaci a americký volič se nenechá obalamutit populismem a jednoduchými řešeními, mohl by nás čekat klidnější konec léta a třeba i podzim. 

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity