Pondělí 21. 01. 2019

ČR varuje občany před cestami do Turecka, Češi zájezdy neruší

18.07.2016

Doporučení krizového štábu necestovat kvůli pokusu o puč do některých částí Turecka zůstává v platnosti. Po dnešní poradě pracovní skupiny na ministerstvu zahraničí to ČTK sdělila mluvčí úřadu Irena Valentová. Češi by se měli nadále vyhnout Istanbulu, Ankaře a jihovýchodní části Turecka. Ministerstvo turisty nabádá, aby se vyhýbali místům a akcím s větší koncentrací lidí.

zpráva ČR varuje občany před cestami do Turecka, Češi zájezdy neruší

Členové skupiny dospěli k závěru, že se situace v Turecku stabilizuje. V případě, že nastane další vývoj, se skupina sejde znovu, zatím ale další termín setkání stanoven nebyl.

"Stávající doporučení pro cesty do Turecka zůstává v platnosti," řekla Valentová. Podle tohoto doporučení, na němž se v sobotu shodl krizový štáb pod vedením ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD), jsou nebezpečné cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka.

"Čechy, kteří se chystají na dovolenou, stále nabádáme k obezřetnosti. To znamená, aby se zdržovali v hotelových resortech a vyhýbali se místům, jako jsou tržiště, velké kulturní a sportovní akce," uvedla Valentová. Varování platí také pro cesty do větších měst.

Schůzka pracovní skupiny, kterou tvoří zástupci zpravodajských služeb a bezpečnostního a konzulárního odboru ministerstva, trvala dnes přibližně hodinu.

Valentová dodala, že ministerstvo ponechává v provozu krizové linky, které byly aktivovány v noci na sobotu. "Češi se na ně můžou neustále obracet," uvedla. "S tím, jak se situace stabilizuje, ubývá také hovorů. Od spuštění linek jsme jich zaznamenali přibližně 500," řekla. Většina dotazů se týkala provozu letišť, který byl kvůli nepřehledné situaci omezen.

Násilné střety v Turecku vypukly v noci z pátku na sobotu a vyžádaly si nejméně 290 životů, další stovky lidí jsou zraněny. Po zmaření vojenského puče zahájily úřady v Turecku rozsáhlé zatýkání. Zadrženo bylo kolem 6000 lidí, především vojáků, mezi nimiž jsou i vysoce postavení generálové. Ve vazbě skončili také soudci a státní zástupci včetně těch z ústavního soudu a dalších nejvyšších justičních instancí země. Odvoláno bylo 8000 policistů.

CK: Čeští turisté zájezdy do Turecka na další dny neruší

Kvůli nezdařenému pokusu o puč v Turecku čeští turisté zájezdy do země hromadně neruší. Velké cestovní kanceláře registrují storna zájezdů pouze v jednotkách případů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci dovolených.  

"Další odlety normálně probíhají podle plánu," uvedl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma. Zájezdy na další dny stornovali podle něj jednotlivci. Exim má nyní v Turecku 1200 lidí. Ještě v sobotu kvůli obavám z vývoje neodletělo ranním letem do Antalye 27 lidí. V neděli to bylo osm lidí z celého letadla. Využili tak dvou nabízených možností - posunutí termínu zájezdu či změnu destinace.

"V úterý nám odlétá několik set lidí do Turecka, registrujeme storna v řádech jednotek," dodal ředitel cestovní kanceláře Fischer Jiří Jelínek. Podle zástupců CK Blue Style je situace v letoviscích na Turecké riviéře klidná. "Co se týče dalších odletů, ty budeme operovat standardně," uvedl mluvčí BlueStyle František Vorel. CK podle něj na podzim vyškrtla ze stálé nabídky eurovíkendy v Istanbulu.

CK Alexandria bude obvolávat zákazníky, kteří mají koupený zájezd do Turecka s odletem v pátek a v neděli. Nabídne jim změnu zájezdu za jiný z nabídky. "V tuto chvíli registrujeme požadavek části klientů na změnu zájezdu - na dovolenou chtějí, ale preferovali by jinou zemi než Turecko. Přesto se nejedná o nijak závratné počty, velká část klientů se spíše ptá na aktuální situaci v letoviscích," uvedl marketingový ředitel CK Petr Šatný.

Také u Čedoku jsou počty zrušených zájezdů v řádu jednotek. Klienti si zdarma vybrali jiné destinace, převážně Řecko. "Nikdo z našich klientů nepožádal o předčasný návrat z Turecka," uvedl mluvčí Hynek Špinar. Turecká riviéra podle něj zatím zůstává v nabídce CK.

Doporučení krizového štábu necestovat kvůli pokusu o puč do některých částí Turecka zůstává v platnosti. Po dnešní poradě pracovní skupiny na ministerstvu zahraničí to ČTK sdělila mluvčí úřadu Irena Valentová. Češi by se měli nadále vyhnout Istanbulu, Ankaře a jihovýchodní části Turecka.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do Istanbulu, Ankary a jihovýchodního regionu Turecka, lze uplatnit pro zájezdy směřované do těchto destinací pojištění storna z důvodu teroristického útoku od UNIQA pojišťovny. Turisté by neměli tímto směrem vycestovat, a mohou vůči pojišťovně uplatnit svůj nárok na vrácení peněz za nevyužité služby, uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

V Turecku je podle informací cestovních kanceláří zhruba 7000 českých turistů. Násilné střety v zemi vypukly v noci z pátku na sobotu a vyžádaly si nejméně 290 životů, další stovky lidí jsou zraněny. Po zmaření puče zahájily úřady v Turecku rozsáhlé zatýkání.

Pokud ministerstvo zakáže cesty do Turecka, chtějí CK kompenzace

Pokud by ministerstvo zahraničí prohlásilo Turecko jako celek za nebezpečnou zemi, kam Češi nemají cestovat, chtěly by cestovní kanceláře po státu kompenzace svých ztrát. Stejně by postupovaly v případě vynucené evakuace českých turistů. ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podle něj se ministerstvo pro místní rozvoj o problémy cestovních kanceláří nezajímá. ČTK vyjádření ministerstva shání.

Taková situace by pro cestovní kanceláře znamenala velké ekonomické ztráty, uvedl Papež. "My máme například předplacené hotely, peníze již jsou tam a nikdy bychom je nedostali zpátky. Ačkoliv bychom ze zákona museli klientům vracet peníze. To jsou desítky milionů korun, které by nám stát tímto rozhodnutím odřízl," řekl.

Nyní je v platnosti doporučení krizového štábu necestovat do některých částí Turecka kvůli pokusu o puč. Češi by se měli nadále vyhnout Istanbulu, Ankaře a jihovýchodní části Turecka. Ministerstvo zahraničí turisty nabádá, aby se vyhýbali místům a akcím s větší koncentrací lidí.

Členové skupiny dospěli k závěru, že se situace v Turecku stabilizuje. V případě, že nastane změna, se skupina sejde znovu, zatím ale další termín setkání stanoven nebyl. "Stávající doporučení pro cesty do Turecka zůstává v platnosti," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity