Sobota 19. 01. 2019

ČSÚ: Úroda obilovin bude proti loňskému rekordnímu roku nižší jen o 4,3 procenta

16.08.2015

Žně v Česku vrcholí, podle posledních údajů ministerstva zemědělství je posečeno 83 procent polí. Český statistický úřad odhaduje, že úroda základních obilovin je letos pouze o 4,3 procenta nižší než loňská rekordní sklizeň.

zpráva ČSÚ: Úroda obilovin bude proti loňskému rekordnímu roku nižší jen o 4,3 procenta

Podle předsedkyně Českého statistického úřadu Ivy Ritschelové očekávaná úroda i přes stávající sucho převyšuje průměr za posledních deset let. 

„S ohledem na nadprůměrné teplé léto panovaly obavy zemědělců, že zrno bude zasychat. Nicméně ze statistických výkazů je patrné, že tyto starosti nebyly zcela na místě. Všechny kraje totiž doposud hlásily zvýšení hektarových výnosů,“ uvedla. 

Jiří Hrbek z ČSÚ dodává, že průběh letošních žní byl ideální a velmi rychlý. „Pršelo, ale půda nebyla promáčená, a kombajny tak neměly problém pohybovat se po poli a sklízet. Zemědělci si pochvalují i kvalitu sklizeného zrna.“ 

Úroda řepky podle statistických odhadů klesne o 21 procent, máku pak bude zhruba o 2 procenta víc než loni. Na poklesu produkce řepky se podle ČSÚ podílí jak nižší předpokládaný hektarový výnos, tak pokles osevní plochy zhruba o 6 procent. 

Letošní sklizeň máku odhadují statistici na 25 tisíc tun. ČSÚ upozorňuje, že plochy oseté touto tradiční plodinou se již třetím rokem rozšiřují, letošní výměra je meziročně o pětinu. Odhadovaný výnos 0,77 tuny na hektar je proti loňskému výnosu o 15 procent nižší, nicméně převyšuje pětiletý průměr o 12 procent. 

Zdroj: Český rozhlas

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity