Neděle 16. 12. 2018

ČSÚ mírně zhoršil odhad růstu české ekonomiky v 1. čtvrtletí

03.06.2016

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta. Zpřesněná čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad. Jde o mírné zhoršení, podle prvního rychlého odhadu z května hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 3,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta.

zpráva ČSÚ mírně zhoršil odhad růstu české ekonomiky v 1. čtvrtletí

"Příznivý hospodářský vývoj pokračoval ve většině odvětví tuzemské ekonomiky, zejména ve zpracovatelském průmyslu," uvedl ČSÚ. Rostla domácí i zahraniční poptávka, domácí při zpomalení investic hlavně díky rostoucí spotřebě domácností.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se meziročně zvýšily o 3,1 procenta, u vládních institucí byly proti loňskému prvnímu čtvrtletí vyšší o 2,9 procenta. Investice klesly v části stavebnictví, podle ČSÚ je to ale ovlivněno vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

Tvorba fixního kapitálu byla meziročně vyšší o 0,6 procenta, proti poslednímu loňskému čtvrtletí ale klesla o 5,6 procenta. "Zdá se, že podniky nehýří optimismem. Šláply na brzdu," komentoval číslo hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Přebytek zahraničního obchodu v běžných cenách byl v prvním čtvrtletí meziročně výrazně vyšší. Meziroční růst vývozu o šest procenta byl tažen zejména obchodem s dopravními prostředky a elektrickými přístroji. Na růstu dovozu o 5,6 procenta se významně podílely subdodávky pro tato dvě odvětví.

Díky pokračujícímu hospodářskému růstu se nadále pozitivně vyvíjel trh práce, uvedl ČSÚ. "V prvním čtvrtletí vzrostla celková zaměstnanost v pojetí národních účtů meziročně o 1,9 procenta a mezičtvrtletně o 1,5 procenta," vyčíslil.

Podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela ekonomika zpomaluje kvůli úbytku investic veřejného sektoru. "Investice budou chybět celý rok. Za jejich propadem stojí konec spolufinancování projektů z fondů programového období 2007-2013. Nové programové období nabíhá pomalu a bude ještě trvat, než čerpání plně naběhne," uvedl. Tahounem růstu naopak zůstává domácí spotřeba, dodal.

Analytici: Údaje o HDP potvrzují dobrý stav, přijde ale zpomalení

Dnešní zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí potvrzují dobrou kondici české ekonomiky. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Zároveň ale upozornili, že v dalších čtvrtletích bude růst již slabší kvůli odeznění čerpání fondů EU a za celý rok by se růst ekonomiky měl pohybovat zhruba kolem 2,5 procenta.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,4 procenta. Český statistický úřad tak dnes mírně zhoršil údaje z prvního rychlého odhadu z května.

"Dnešní zpřesněný odhad HDP a jeho bližší struktura vyznívá příznivě, růst tuzemské ekonomiky je relativně rovnoměrný a pokračuje v solidním tempu," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Vzhledem k vysoké srovnávací základně z minulého roku a odeznění čerpání EU fondů ale bude podle něj růst ekonomiky letos pokračovat v slabším tempu. "Za celý letošní rok by měla ekonomika růst kolem 2,3 procenta," dodal

"Korekce o jednu desetinu procentního bodu směrem dolů nijak nekazí dobrý dojem, který výkon ekonomiky v prvním čtvrtletí udělal," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. V dalších čtvrtletích však podle něj dynamika růstu zpomalí. Za celý rok odhaduje růst o 2,5 procenta.

Celkově sice česká ekonomika v letošním roce podle analytika ČSOB Petra Dufka zpomaluje, avšak nejde o útlum, ale pouze o návrat k udržitelnějším hodnotám růstu po odeznění silné investiční vlny. "Růst hospodářství stojí na solidních základech, a navíc je patrný téměř ve všech odvětvích ekonomiky. Předpokládáme, že ve zbytku roku ekonomika zpomalí na zhruba 2,5 procenta," uvedl.

"Hlavní poselství je, že česká ekonomika je v dobré kondici. Do letošního roku vstoupila hodně úspěšně a zlepšující se situace na trhu práce znamená, že spotřeba domácností poroste i nadále a letos bude hlavním motorem růstu české ekonomiky jako celku," doplnil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Meziroční tříprocentní růst podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška umožňuje přibližování ekonomky k úrovni vyspělých zemím EU a zároveň se více blíží udržitelnému vývoji. "Pokud jde o celoroční růst HDP, vytváří tříprocentní tempo z prvního čtvrtletí dostatečný polštář pro to, abychom mohli zvednout o několik desetin procentního bodu náš dřívější výhled, počítající s tempem 2,2 procenta," uvedl.

Hospodářský vývoj v ostatních zemích středoevropského regionu je podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela velmi podobný a zpomalení v České republice tak v regionu není výjimkou.

Adéla Körtvelyová z auditorské a poradenské sítě BDO dodala, že další vývoj bude z velké části záviset na ekonomické situaci v zemích Evropské unie.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity