Úterý 11. 12. 2018

Cyklus se otáčí, EM jsou na začátku býčího trhu

04.05.2016

Před dvaceti lety se tvrdilo, že akcie rozvíjejících se trhů (EM) jsou stejné jako akcie těžebních společností. Takový pohled naprosto ignoroval výjimečný růstový příběh, který s těmito akciemi souvisel. Prošly si obrovskou rally, pak ale začaly padat s tím, jak se propadl trh s komoditami. Přirovnání k těžařům tak nakonec poměrně sedí. Posledních dvacet let také jasně ukazuje, že akcie rozvíjejících se trhů jsou závislé především na tom, v jaké fázi se nachází ekonomický cyklus.

zpráva Cyklus se otáčí, EM jsou na začátku býčího trhu

Před lety byl brán cyklický boom rozvíjejících se trhů jako něco, co bude trvat věčně. Byli jsme zaplaveni úvahami o růstu střední třídy, vysokých cenách komodit a také o tom, jak Čína nahradí Spojené státy na místě tahouna globální ekonomiky. Investiční portfolia byla nadvážena směrem k EM a podvážena na straně vyspělých trhů a dluhopisů. Pak se ale vývoj v americké ekonomice zlepšil a posílení dolaru negativně dolehlo na rozvíjející se trhy. Tehdejší konsenzus dostal tvrdou ránu. 

Dnes je konsenzus také vychýlený jedním směrem, tentokrát opačným. Rozvíjející se trhy se podle něj nacházejí ve strukturálním poklesu a trpí špatným vedením firem, slabými institucemi, hluboce zakořeněnou korupcí, vysokými dluhy, neefektivními investicemi a nedostatečnými inovacemi. Západ prý také přestal nakupovat zboží, které se vyrábí v Asii. Investiční portfolia jsou tak nadvážena aktivy z vyspělých zemí a váhy akcií z rozvíjejících se trhů leží naopak na historických minimech. 

Jenže i současný konsenzus se začíná bortit a příčinou je obrat na měnovém trhu. Dolar totiž začal oslabovat a tím spustil nový cyklus. Ten táhne EM nahoru, ceny akcií na těchto trzích rostou, investiční banky začnou poukazovat na to, že jsou stále levné. Objeví se analýzy poukazující na růst konkurenceschopnosti rozvíjejících se trhů daný oslabením jejich měn, klesne i inflace a centrální banky budou moci na těchto trzích snížit sazby. Dna dosáhne i komoditní cyklus a jeho obrat se stane hlavním tahounem akcií na EM. 

Akcie těžebních společností i akcie na rozvíjejících se trzích mohou těžit z toho, že i valuace se během cyklu zas a znovu vracejí k průměru. Budou také růst jejich marže, které se nyní nacházejí na cyklických minimech. Celý býčí trh může trvat déle, než nyní předpokládají optimisté. S ním se začnou objevovat názory, že rozvíjející se trhy budou už navždy atraktivnější než trhy ve vyspělých zemích. V tu chvíli by investoři měli obrátit a z rozvíjejících se trhů se zase stáhnout.

Autorem je investor Plamen Monovski ze společnosti Ledger Capital.

Zdroj: BeyondBrics, FT, Patria

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity