Pátek 18. 01. 2019

CzechInvest očekává miliardové investice z Číny

12.02.2016

V roce 2015 dojednala agentura CzechInvest investice z Číny za více než 1 miliardu korun. Proti předchozím rokům, kdy roční objem čínských investic nepřekročil 500 milionů, je to skokový nárůst.

zpráva CzechInvest očekává miliardové investice z Číny

V jednání jsou navíc další, které by do České republiky mohly přinést přes 5 miliard korun. Nové poptávky přivezl CzechInvest v čele s generálním ředitelem Karlem Kučerou z listopadové návštěvy přímo v Číně.

„Česko tak konečně začíná dohánět jiné země, kam čínský kapitál plyne již od roku 2003,“ konstatuje Karel Kučera. „V Německu v roce 2014 například byla Čína největším investorem s téměř dvanáctiprocentním podílem na všech investicích. Ve stejném roce v USA Čína investovala 12 miliard dolarů a v EU 18 miliard dolarů,“ dodává.

V Šanghaji a zájmových provinciích Anhui, Jiangsu, Zhejiang, Fujian a Liaoning jednal CzechInvest v rámci oficiální mise premiéra Bohuslava Sobotky se stávajícími i potenciálními investory. Generální ředitel CzechInvestu Kučera se zde setkal se zástupci několika čínských firem, které v České republice už působí. „Jednali jsme o rozvoji jejich investic, jejich rozšiřování a přesunu dalších investičních záměrů a plánů právě do České republiky,“ rozvádí Kučera.

Nové investice

V rámci cesty došlo k několika uzavřeným jednáním také s potenciálními novými investory. „Nejvíce poptávek jsme zaznamenali od firem z oblasti automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky, zejména směrem ke spolupráci na vývoji nových hi-tech produktů. Česká republika má v těchto oblastech v Číně a v Asii obecně dobré jméno,“ upřesňuje Karel Kučera. „Diskutované potenciální projekty se ve většině případů pohybovaly v částkách kolem jedné miliardy korun,“ doplňuje.

Vzhledem k odlišným systémům České republiky a Číny se řešily hlavně detaily, konkrétně proces implementace projektu od založení společnosti až po povolovací procesy při výstavbě výrobního závodu, načasování jednotlivých kroků a s tím spojené náklady. Na zahájená jednání naváží v roce 2016 návštěvy několika nejmenovaných čínských firem přímo v České republice. Naplánovaná je také návštěva delegace podnikatelů z provincie Liaoning.

Dosud zprostředkované investice

CzechInvest pomohl dosud zprostředkovat 12 investičních projektů čínských firem, a to v souhrnné výši přes 2,6 miliardy korun, které vytvořily či do budoucna vytvoří přes 1,5 tisíce pracovních míst (podrobněji v příloze tiskové zprávy)[1]. V porovnání s jinými zahraničními investory, a to i těmi asijskými, se zatím nejedná o nijak významná čísla. „Rozjednané investice by ale brzy mohly tento nepoměr minimálně dorovnat,“ doplňuje Kučera.

Jak jednat s čínskou protistranou

Agentura CzechInvest má v Číně své zahraniční zastoupení od roku 2002. V roce 2011 se z důvodu lepšího zacílení na zájmové lokality přesunulo z Hongkongu do Šanghaje. Má proto bohaté zkušenosti s pravidly jednání s čínskou protistranou. „Důležité je navázat nejdříve přátelské vztahy, byznys následuje až poté,“ zdůrazňuje Ondřej Koc, zahraniční zástupce CzechInvestu v Šanghaji. „V další komunikaci je potřebná trpělivost, protože v Číně nejsou zvyklí na evropské tempo. Roli hraje i jazyková bariéra. Podkladové materiály v čínském jazyce jsou téměř nezbytností,“ dodává.

Zdroj: Parlamentní listy 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity