Středa 12. 12. 2018

Další varování před zápornými sazbami,… co na to ECB?

08.03.2016

Banka pro mezinárodní platby (BIS) vyslala další varování před snižováním sazeb do záporu. A to zhruba týden před tím, než ECB (pravděpodobně) srazí depozitní sazbu znovu hlouběji do záporu. BIS upozorňuje na to, že efekty záporných sazeb jsou neprozkoumané a mohou ve finále nadělat více problémů než užitku.

zpráva Další varování před zápornými sazbami,… co na to ECB?

Jelikož neexistuje žádná delší zkušenost s pobytem sazeb v záporu, není jasné, jak budou jednotlivci a banky při delším trvání experimentu reagovat. Zatím se záporné sazby příliš nepromítly do sazeb, které evropské banky účtují domácnostem nebo podnikům. A pokud tak neučiní, je otázkou, zda snižování sazeb do záporu dává vůbec smysl. Na druhou stranu, pokud by tak učinily, může to podle BIS výrazně ohrozit hospodaření řady evropských bank (tlačit na nižší marže). Tedy za předpokladu, že by banky nezačaly účtovat záporné sazby i většině vkladatelů. To by ale zase mohlo ohrozit stabilitu základny vkladů - něco na čem bytostně stojí byznys model finančního zprostředkovatele. BIS netvrdí jednoznačně, že se stane to či ono. Pouze upozorňuje na to, že záporné sazby nakonec mohou bankovnímu sektoru zamotat hlavu tak, že nakonec zcela ztratí orientaci v terénu (více ZDE).

I tak varování BIS pravděpodobně v tomto týdnu nebude vyslyšeno. Tváří v tvář nízké inflaci ECB nevydrží jen tak sedět se založenýma rukama. A to, i když její kroky již ekonomice pravděpodobně moc nepomohou a mohou do budoucna zadělat na řadu těžko předvídatelných problémů. Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu.

Region

Forint se zlotým v pátek posilovaly. Hnala je patrně celkově lepší nálada na trzích. Zlotý tak ignoroval ostřejší komentář ze strany lídra strany Právo a Spravedlnost Kaczynského, který označil obvinění EK o protiprávnosti kroků nové vlády za absurdní. Forintu nakonec vůbec nevadilo, že se agentura Moody’s nakonec neodhodlala k revizi maďarského ratingu (ten tak zůstává beze změny těsně pod investičním stupněm).

Nadcházející týden bude v regionu zajímavý. Kromě zveřejnění řady statistik bude okořeněn zasedáním NBP (konec týdne). Důležitější však bude zasedání ECB, které napoví hodně i o chování regionálních centrálních bank v čele s ČNB.

Dluhopisy

Lepší než očekávané páteční payrolls (242 vs. 195 tis.) se projevily na americké výnosové křivce, která šla vzhůru na krátkém i dlouhém konci a mírně zestrměla, i když např. vývoj mezd zklamal. Relativně výrazně šly nahoru i výnosy německé, kterým vzhůru pomohl i růst cen ropy.

Tento týden trhy sledují především zasedání ECB (čtvrtek). Čekáme, že sníží depozitní sazbu o 10 bps nebo případně zavede dvě depozitní sazby a přistoupí k výraznějšímu snížení spodní sazby (na nová depozita u ECB). Navíc si nechá pravděpodobně dveře otevřené k dalšímu snížení sazeb během léta a podzimu. I když trh zhruba očekává podobný výsledek, tak lze očekávat velkou nervozitu a relativně vysokou volatilitu.

Komodity

Cena ropy Brent se v pátek dostala na takřka tříměsíční maxima. Pomohla jí k tomu lepší data z amerického trhu práce a později odpoledne i pokračující pokles aktivity amerických těžařů ropy. Prostor pro výraznější růst cen ropy v krátkodobém horizontu je však podle nás omezený. Z fundamentálního pohledu zůstává trh přezásoben a rychlejšímu růstu cen patrně bude bránit i ochota producentů zajišťovat si relativně příznivější ceny ropy.

Lepší nálada však panovala i na ostatních komoditních trzích. Ceny základních kovů rostly o 2,3 % a měď se poprvé od začátku listopadu podívala nad 5000 USD/t

Zdroj: Patria 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity