Úterý 11. 12. 2018

Další vstup na pražskou burzu: EPH nabídne akcie své infrastrukturní firmy

12.04.2016

Energetický a průmyslový holding (EPH) dnes oznámil záměr nabídnout a zapsat kmenové akcie nově vytvářené společnosti EP Infrastructure (EPIF) na burze v Praze a Londýně. Realizaci nabídky předpokládá ve druhém čtvrtletí letošního roku, vyplývá z oznámení. EPH zahrnuje přes 30 podniků, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla. Holding ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

zpráva Další vstup na pražskou burzu: EPH nabídne akcie své infrastrukturní firmy

Pražské burze by tak mohl do konce pololetí přibýt další významný hráč. V pondělí svůj záměr zveřejnila GE Money Bank. Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, v teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stoprocentně ovládá holding EPH, který má v úmyslu si zachovat majoritní vlastnictví v této společnosti.

„Jako zakladatel EPIF si kladu za cíl zajistit atraktivní a udržitelné výplaty dividend pro všechny naše akcionáře na základě vysoce kvalitních aktiv a rostoucích ekonomik v regionu,“ uvedl v oznámení předseda dozorčí rady EPIF Daniel Křetínský.


„V EPIF jsme vytvořili lídra v oblasti energetické infrastruktury ve střední Evropě, který spojuje některé z nejsilnějších aktiv společnosti EPH v jedné integrované skupině,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě předseda představenstva EPH a předseda dozorčí rady EPIF Daniel Křetínský. EPH dnes také oznámila, že dokončila reorganizaci.


Nově ji budou tvořit dvě větve. Jedna, EPIF, bude zahrnovat infrastrukturní aktiva, to jest tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Do EPIF bude nově patřit například EPH Gas Holding, která nepřímo drží 49procentní podíl a ovládá vedení ve společnosti SPP Infrastructure, která je mateřskou společností skupiny SPPI, působící hlavně na Slovensku. Tvoří ji mimo jiné společnost Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek.
Většina infrastrukturních aktiv


EPIF od EPH také nabyla 100 procent akcií ve společnosti Czech Gas Holding Investment B.V., který drží minoritní podíl ve společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu v objemu 2,74 miliardy metrů kubických. Podle odhadů je v infrastrukturních aktivech zhruba 70 až 80 procent výkonnosti EPH.


Druhou větev EPH pak bude tvořit konvenční výroba elektřiny a těžební aktivity. EPH mimo jiné vlastní šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu v Itálii nebo britskou černouhelnou elektrárnu Eggborough u Leedsu. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.


V Německu pak společnost EPH vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. EPH také zřejmě získá ztrátové německé doly a elektrárny, které prodává švédský Vattenfall. Minulý týden to uvedla agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. EPH na dotaz ČTK nechtěl zprávu komentovat. EPH podal společnou nabídku s PPF Investments.


Společnost nedává záruku, že bude rozdělovat jakékoli dividendy. Podle pravidel, kterých se chce držet, má v úmyslu rozdělit letos na dividendách za loňský rok zhruba 365 milionů eur, v přepočtu téměř deset miliard korun. V následujících letech do roku 2020 plánuje tříprocentní růst dividend na akcii ročně. EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity