Pátek 18. 01. 2019

Daň z převodu nemovitosti budou nově platit kupující

06.10.2015

Návrh ministerstva financí včera schválila vláda a míří do Poslanecké sněmovny, kde patrně uspěje. Dosud platí daň v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Opoziční ODS chtěla daň z nabytí nemovitostí zcela zrušit.

zpráva Daň z převodu nemovitosti budou nově platit kupující

Bývalou daň z převodu, nyní nazývanou daň z nabytí nemovitých věcí, má od dubna roku 2016 platit kupující. Návrh ministerstva financí včera schválila vláda a míří do Poslanecké sněmovny, kde patrně uspěje.

Podle dosavadní úpravy platí daň v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem. Novela má nyní zrušit také toto ručení.

"Jde o jednu z majetkových daní, jež jsou vždy svým charakterem úzce spjaty se samotným majetkem, takže má být poplatníkem ten, kdo nemovitou věc nabývá," zdůvodňují změnu právníci ministerstva financí. Cílem je podle nich zjednodušit a zpřehlednit pravidla. Dosavadní nejednoznačná úprava umožňovala podle ministerstva také "nežádoucí daňové optimalizace".

Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka daně odpovídá koncepci většiny evropských zemí, uvedl úřad v návrhu. Má také odstranit problémy například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky.

Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) tak vlastně "oprášilo" návrh exministra Miroslava Kalouska (TOP 09), který jej kvůli předčasnému pádu Nečasovy vlády nakonec nestihl prosadit. Současní úředníci se na tehdejší návrh odvolávají třeba při vyčíslování finančních dopadů.

Ministerstvo financí pod Kalouskovým vedením spočítalo, že pokud bude daň platit kupující, klesnou prodejní ceny nemovitostí o 3,8 procenta, a stát tak přijde o část výnosů, které například v roce 2014 dosáhly na 9,3 miliardy korun. Tuto ztrátu má ale podle ministerstva vykompenzovat "snížení nedoplatků a zlepšení podmínek jejich vymahatelnosti" u kupujících.

Mnohem radikálnější změnu v této oblasti navrhla opoziční ODS. Ta chtěla daň z nabytí nemovitostí zcela zrušit. Podle občanských demokratů je zbytečná a jen komplikuje život mladým rodinám, které si chtějí pořídit bydlení.

"Jedná se o dvojí zdanění. Byt si totiž kupujeme z již zdaněných peněz. Stát tak vysaje peníze z lidí hned dvakrát. A to je nepřijatelné," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Poslanci ale návrh zamítli hned v prvním čtení na konci září. Podle vládní koalice by se totiž − při zrušení daně z nabytí − kromě jiného propadly příjmy státního rozpočtu a muselo by se to řešit zvýšením jiných daní.

"Výnos daně z nabytí nemovitých věcí je stabilním příjmem veřejných rozpočtů. Tato daň je přitom transparentní, snadno prokazatelná, její správa a kontrola je poměrně snadná a lze u ní předpokládat malý rozsah daňových úniků," uvedla v prohlášení vláda.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity