Pátek 18. 01. 2019

Daňová Kobra obvinila 16 lidí a 3 firmy z krácení DPH při obchodech s mědí

02.10.2015

Daňová Kobra obvinila 16 lidí a tři firmy z krácení DPH při obchodech s mědí se škodou až 400 milionů korun. Obviněným hrozí až deset let vězení, přičemž sazba se může ještě o třetinu zvýšit, protože pachatelé podle kriminalistů působili jako organizovaná zločinecká skupina.

zpráva Daňová Kobra obvinila 16 lidí a 3 firmy z krácení DPH při obchodech s mědí

Trestné činnosti se pachatelé údajně dopouštěli od roku 2012 do roku 2013, Kobra ji prověřovala na základě podnětu Finančního analytického útvaru ministerstva financí. 

Pachatelé údajně dováželi měď do Zlínského kraje především ze Srbska a z Ruska. Z Česka ji pak zdánlivě vyváželi do dalších států Evropské unie, ačkoliv kov reálně zůstával v ČR a pachatelé jej přeprodávali v účelově založených řetězcích. 

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě, tři z nich jsou Slováci. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. 

„Subjekty předstíraly nějaký způsob obchodování tak, aby vylákaly daňové výhody, aby neodvedly daň. Získaly tím vlastně nekalou konkurenční výhodu oproti ostatním účastníkům trhu,“ říká ředitel útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslava Vild. 

„Daňové uniky činí téměř 400 milionů, z čehož 100 milionů díky této spolupráci nebylo vůbec vyplaceno,“ dodává šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. 

Podvod s kuřecím masem 

Daňová kobra se dnes pochlubila rozkrytím i dalších případů. Šlo třeba o podvody s daněmi při obchodování s mraženými potravinami, například s kuřecím masem ze Slovenska. Pachatelé údajně způsobili čtvrtmiliardovou škodu. 

Kriminalisté obvinili devět lidí a sedm firem. Ředitel Celního úřadu pro Zlínský kraj Martin Kočica říká, že na případu spolupracovali se slovenskými kolegy: „Zde se jednalo o vývoz zboží na Slovensko, kde byly účelově zakládány schránkové společnosti, které dané zboží z České republiky fakticky nepořizovaly. Zboží bylo ve finále spotřebováno v České republice.“ 

Podle Martina Janečka Kobra odhalila i daňové podvody s dobíjecími kupóny pro mobilní telefony. 

„Bylo to poměrně neobvyklé už z toho důvodu, že většina těchto služeb musí být logicky spotřebovávána na území České republiky. Tento subjekt kupóny dodával do Polska a zejména na Slovensko, kde jsme v rámci pracovních týmů zjistili, že se tyto kupóny vrací zpět do České republiky,“ uvádí Janeček. 

Podle Jaroslava Vilda se dál podvádí s daněmi při obchodování s kůží nebo plynem.

Zdroj: Český rozhlas 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity