Pondělí 21. 01. 2019

Daňové úlevy pro řecké ostrovy skončily, nově musí odvádět o osm procent navíc

07.07.2016

Už žádné daňové zvýhodnění pro řecké ostrovy. Vláda premiéra Tsiprase na nátlak eurozóny přijala první balík reforem a zrušila i dosavadní výhody pro populární destinace v Egejském, Iónském a Středozemním moři. Pro všechny ostrovy tak nově platí 24procentní daň. Dovolenou v Řecku to tak může prodražit, i když sami hoteliéři ceny zatím zvedat nechtějí.

zpráva Daňové úlevy pro řecké ostrovy skončily, nově musí odvádět o osm procent navíc

Pokladní markuje jednu položku za druhou, ceny jsou však ještě původní. Výsledná částka na displeji tak už neplatí. 

Žena za pultem jednoho ze supermarketů na ostrově Syros si proto bere na pomoc kalkulačku a přičte ještě osm procent. Teprve pak je možné zaplatit. 

Daň skokově stoupla z 16 na 24 procent a nejen pětapadesátiletý Iorgos si stěžuje, že je vše dražší.  

Za balík kávy, jeden z nejoblíbenějších řeckých nápojů, nyní zaplatí o půl eura víc. V přepočtu si tak připlatí zhruba 13 korun. 

Kromě zboží a potravin jsou samozřejmě dražší také pohonné hmoty. Benzin a nafta stojí o dvacet centů víc, což je něco málo přes pět korun. 

Syros je jedním z řeckých ostrovů, které nemají mezinárodní letiště. Místní si proto každého návštěvníka doslova hýčkají. 

„Ceny nezvýšíme, to by zdejší turistický ruch ještě víc poškodilo. Zvýšení DPH turisty už tak postihne. My si prostě nemůžeme dovolit, abychom jim dovolenou ještě více prodražili. V opačném případě by jeli jinam, to je jednoduchá matematika,“ říká Anna Rigoutsouová, majitelka jednoho z místních penzionů. 

Její slova tak možná uklidní případné zájemce o dovolenou v Řecku, zdejší obchodníci a podnikatelé ale do budoucnosti hledí s obavami. Paní Rigoutsouová není výjimkou. 

„Je to experiment. Nevíme, jestli to zvládneme a utáhneme, to se ukáže až na konci sezony. Nemáme však jinou možnost. Buď něco vyděláme, nebo aspoň pokryjeme náklady. A pokud ne, budeme muset zavřít,“ uzavírá Rigoutsouová. 

Zdroj: Český rozhlas 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity