Úterý 11. 12. 2018

Data z amerického trhu práce sníží šance na utahování měnové politiky Fedu

30.05.2016

Americká ekonomika v Q1 16 podle zpřesněného odhadu vzrostla v Q1 16 o 0,8 % q/q anualizovaně (trh +0,9 %) oproti původně udávaným 0,5 %.

zpráva Data z amerického trhu práce sníží šance na utahování měnové politiky Fedu

Dolar by mohl v nadcházejícím týdnu oslabit ze svého tříměsíčního maxima
Minulý týden se dolar proti euru dostal na nejsilnější úroveň za poslední tři měsíce. Hlavních zisků dosáhla americká měna především v pátek, kdy se kurz dostal do blízkosti hranice 1,11 USD/EUR. Důvodem byla dobrá ekonomická data ze Spojených států (objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či údaje z trhu nemovitostí) a v závěru obchodního týdne především projev prezidentky Fedu Janet Yellen. Podle ní je zvýšení amerických měnověpolitických sazeb pravděpodobné v „následujících měsících,“ což mělo za následek růst tržních očekávání pro budoucí trajektorii sazeb Fedu. Trh nyní předpokládá vice než 50% šanci vyšších sazeb k zasedání na konci července.

Hlavní událostí tohoto týdne v eurozóně bude čtvrteční zasedání ECB. Rada guvernérů by podle očekávání SG i trhu neměla změnit nastavení měnových podmínek, zajímavá však bude tisková konference prezidenta ECB Maria Draghiho. Příznivá ekonomická data v uplynulých týdnech a rostoucí cena ropy znamenají, že tlak na další uvolnění měnové politiky ustoupil. Spíše naopak: dražší ropa by se měla promítnout do rychlejšího růstu inflace, která by podle výhledu SG měla dosáhnout 1,4 % v letošním prosinci a v Q2 17 dokonce 2 %. Proto bude trhy zajímat, jaký Mario Draghi naznačí postoj ECB k této pravděpodobné normalizaci inflace.

Nabitý kalendář dat bude i ve Spojených státech. Trhy se zaměří především na páteční statistiky z trhu práce. Americká ekonomika podle SG vytvořila v květnu jen 140 tis. nových pracovních míst. Důvodem by měla být korekce předchozích růstů v několika rozličných sektorech, ale i stávka ve společnosti Verizon s dopadem –35 tis. pracovních míst. Horší údaje z trhu práce i relativně silný dolar v minulých týdnech by měly podle SG snížit pravděpodobnost utahování měnové politiky Fedu na zasedání v polovině června i v červenci (SG předpokládá zvýšení sazeb až v prosinci). Na základě toho by mohl v následujících týdnech oslabovat i dolar proti euru.

Ve Velké Británii a ve Spojených státech budou dnes trhy zavřené. Můžeme proto očekávat nižší likviditu i v kontinentální Evropě.

Struktura HDP odhalí propad vládních investic v Q1 17
Kurz koruny proti euru se v uplynulém týdnu pohyboval v úzkém pásmu 27,02–27,04. Setrvání české měny jen těsně nad kurzovým závazkem podpořily zveřejněné údaje o květnové důvěře v národní hospodářství. Saldo ekonomického sentimentu přerušilo tříměsíční sérii poklesů, když se oproti dubnu zvýšil o 0,5 bodu na 11,0 bodu. Tahounem byl nárůst důvěry především průmyslových podniků. Naopak sentiment mezi stavebníky se opětovně propadl, což souvisí s cyklem čerpání EU fondů a problémy s posudky EIA u infrastrukturních projektů. Důvěra spotřebitelů zůstala v květnu beze změn.

Maďarský forint i polský zlotý si minulý týden proti euru připsaly přes dvě třetiny procenta. Maďarská centrální banka sice v souladu s očekáváním snížila úrokové sazby na nové historické minimum 0,90 %, zároveň však naznačila, že proces uvolňování měnových podmínek je (minimálně prozatím) u konce. Polskou měnu podpořila dobrá makroekonomická data: dubnová nezaměstnanost klesla na 9,5 %, tedy nejnižší úroveň od roku 2008. V pátek odpoledne zároveň místní centrální banka zveřejnila záznam z posledního zasedání měnověpolitické rady. Většina jejich členů se shodla, že současná situace nevyžaduje snižování sazeb. Někteří centrální bankéři však tuto možnost připustili, pokud se zhorší vývoj HDP a inflace.

Tento týden bude v České republice zveřejněn květnový index nákupních manažerů z průmyslu, který by měl podle našich očekávání vzrůst na 55,1 bodu z dubnových 53,6 bodu. Tomu nasvědčuje dobrá situace v německé ekonomice a trvající poptávka po automobilech v eurozóně. Dočkáme se i zpřesněného odhadu HDP v Q1 16, který podle prvních údajů vzrostl o 0,5 % q/q. ČSÚ také odhalí jeho strukturu, kde by měl být viditelný opětovný propad investic. Neočekáváme, že by se kurz koruny měl v příštím týdnu výrazněji odchýlit od hranice kurzového závazku.

Zdroj: Měšec

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity