Pátek 18. 01. 2019

Deficit veřejných financí klesne podle ČNB do 2017 na 0,1 pct

06.11.2015

Praha - Deficit veřejných financí by podle odhadů ČNB měl klesnout do roku 2017 až na 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos by měl schodek klesnout na 1,3 procenta a příští rok na 0,6 procenta. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které dnes zveřejnila ČNB. Loni činil deficit veřejných financí podle údajů Českého statistického úřadu 1,95 procenta, EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

zpráva Deficit veřejných financí klesne podle ČNB do 2017 na 0,1 pct

Ministerstvo financí pro letošní rok počítá se schodkem veřejných financí 1,9 procenta. EU požaduje deficit pod třemi procenty HDP.

Klesat v následujících letech by měl podle ČNB i celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl činit 40,9 procenta HDP. Příští rok by dluh měl klesnout podle odhadů ČNB na 39,5 procenta a v roce 2017 na 38,1 procenta HDP. Za loňský rok byl dluh 42,75 procenta HDP. Podle kritérii pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 3,8 procenta. Pro příští rok centrální banka odhad ponechala na 2,8 procenta.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity