Středa 12. 12. 2018

Desetina ředitelů stavebních firem by změnila bezpečnostní zákony

23.11.2015

Praha - Každý desátý ředitel stavební firmy v ČR je nespokojen s aktuálním stavem v oblasti bezpečnostní legislativy, necelá polovina pak míní, že bezpečnostní opatření snižují ziskovost. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research spolu s firmou SGPC, divize Weber.

zpráva Desetina ředitelů stavebních firem by změnila bezpečnostní zákony

Podle průzkumu mají na bezpečnost práce největší vliv jednotliví zaměstnanci, shodlo se na tom 53 procent oslovených firem. Zhruba třetina ředitelů se domnívá, že vývoj bezpečnosti práce nejvíce ovlivňuje sama firma, její nařízení a vedoucí pracovníci. Pouze 11 procent stavebních společností si myslí, že největší vliv má sám investor.

"Vliv na bezpečnost samozřejmě mají také lidé v okolí staveb. V našem případě řidiči, kteří projíždějí místem, kde pracujeme. Často si neuvědomují, že respektováním dopravního značení mohou výrazně pomoci k bezpečnosti a průběhu prací na místě," řekl předseda představenstva Eurovia Martin Borovka. "Nespatřuji významné nedostatky v legislativě, ale hlavně v lidech, kteří často nerespektují pravidla bezpečné práce, podceňují riziko a jednají lehkovážně," doplnila personální ředitelka Tatra Trucks Hana Bobrovská.

Zhruba pětina stavebních firem sleduje vývoj bezpečnosti a pracovních úrazů na týdenní bázi, čtvrtina na měsíční a polovina společností zpracovává přehledy ročně. Nadpoloviční většina (57 procent) firem sleduje bezpečnost práce nejen v rámci své společnosti, ale také u subdodavatelů. U velkých společností je to 70 procent.

Necelá polovina (43 procent) ředitelů uvádí, že bezpečnostní opatření snižují ziskovost zakázek. Naopak 13 procent firem je vnímá spíše jako zdroj zvýšení ziskovosti. "I přes možný mírně negativní dopad do ziskovosti nejsme v oblasti bezpečnosti ochotni přistupovat na kompromisy ani u našich kmenových zaměstnanců, ani u subdodavatelů. Podle mého soudu je aktuální legislativa postačující," dodal provozní ředitel Schindler CZ Vladimír Steiner.

Zdroj. ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity