Sobota 15. 12. 2018

Deutsche Bank omylem poslala klientovi šest miliard dolarů

21.10.2015

Největší německý bankovní dům Deutsche Bank omylem poslal šest miliard dolarů jednomu klientovi. Celá věc se stala letos v červnu. Částka byla stažena o den později. Deutsche Bank se utápí ve zhruba šesti tisících soudních případů. V květnu dostala rekordní pokutu 2,5 miliardy dolarů za podíl na manipulaci s úrokovými sazbami.

zpráva Deutsche Bank omylem poslala klientovi šest miliard dolarů

Největší německá finanční instituce Deutsche Bank nedopatřením odeslala šest miliard dolarů jednomu ze svých klientů. Chybu udělal mladší člen týmu devizových prodejů v červnu letošního roku. Omylem zadal špatné číslo účtu, uvedla agentura Bloomberg.

Šestimiliardová suma dorazila na účet podílníkovi hedgeových fondů a byla stažena zpět o den později. Zaměstnanec podle zprávy použil "hrubý údaj, a nikoliv čistý".

Celý incident navazuje na sérii skandálů frankfurtské banky, které hrozí za poslední čtvrtletí ztráta šesti miliard eur. Banka zároveň plánuje prodej divize Postbank i prodej podílu v čínské bance Hua Xia Bank. Deutsche Bank má od července letošního roku nového ředitele, který plánuje propuštění až čtvrtiny zaměstnanců.

Deutsche Bank se utápí v šesti tisících soudních případech a v květnu obdržela pokutu 2,5 miliardy dolarů za manipulaci s úrokovými sazbami.

K podobné chybě, jakou udělala Deutsche Bank, nedošlo poprvé. Třeba v roce 2009 majitel novozélandské benzinové stanice Hui Gao požádal banku Westpac o úvěr 100 tisíc dolarů. Zaměstnanec banky se ale spletl a poslal mu na účet hned deset milionů dolarů. Když si Gao omylu všiml, neváhal a část peněz okamžitě přesunul až na dvacet různých účtů v zahraničí. Poté ze země utekl.

Celý příběh ale neskončil šťastně. Zaměstnanec si po několika dnech chyby všiml. Gaa pak v roce 2011 chytila policie v Hongkongu a byl odsouzen na čtyři roky a sedm měsíců. Stačil utratit téměř čtyři miliony dolarů.

Špatně skončil také Brian Keith Lynn z Tennessee, kterému tamní banka omylem poslala na účet 60 tisíc dolarů. Lynn požádal svého právního zástupce Harryho A. Christensena, aby mu pomohl část peněz vyprat přes jeho právní kancelář. Banka si ale chyby všimla a zalarmovala úřady. Nyní oba čekají na soud.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity