Sobota 19. 01. 2019

Deutsche Bank padá a přidělává kancléřce Merkelové starosti

29.09.2016

Investoři se zbavují akcií Deutsche Bank, neboť podle nich nemá dostatečný kapitál, aby mohla bez problémů fungovat. Vedení ústavu tvrdí, že problémy zvládne bez státní pomoci. Ta by šla z kapes daňových poplatníků, a proto je pro spolkovou kancléřku Merkelovou politicky těžko stravitelná.

zpráva Deutsche Bank padá a přidělává kancléřce Merkelové starosti

Krize Deutsche Bank, největšího peněžního ústavu v Německu, se prohlubuje. Kurz jejích akcií se během dvou uplynulých dnů propadl více než o deset procent. Investoři bance nevěří, upozorňují, že jí chybí kapitál, prudce klesají výnosy i zisk a bude muset propouštět.

Přibývá spekulací, že Deutsche Bank se neobejde bez pomoci spolkové vlády. Podobně vláda řešila potíže Commerzbank, německé bankovní dvojky, které Berlín v lednu 2009 schválil finanční injekci 18,2 miliardy eur.

Americká pokuta je přemrštěná
Zvěsti o tom, že Deutsche Bank bude potřebovat dodatečný kapitál, zesílily poté, co americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že německý ústav musí zaplatit pokutu představující v přepočtu 12,5 miliardy eur, tedy 338 miliard korun. Má to být trest za to, že v období mezi roky 2005 a 2007 poskytoval klientům v USA zavádějící informace o kvalitě hypotečních papírů.

John Cryan, britský manažer, který stojí v čele Deutsche Bank od poloviny roku 2015, však takovou sumu platit nehodlá. Americký postup se nezamlouvá ani některým investorům. "Uložená pokuta je ve srovnání s tím, co musely za podobné hříchy zaplatit americké banky, asi desetinásobná. A protože ji ministerstvo podrobně nezdůvodnilo, lze to považovat za vydírání," uvádí v listu Financial Times Davide Serra, zakladatel firmy Algebris investující do bankovních dluhopisů. Podle něj by Deutsche Bank měla postupovat radikálně: nic neplatit a z USA se stáhnout.

Nejspíš to ale dopadne tak, že Američané pokutu zmírní. "I když se tak stane, Deutsche Bank bude muset navýšit kapitál," míní Philippe Bodereau, jeden z investorů firmy Pimco. Může se to uskutečnit jak dodatečnou emisí akcií, tak prodejem části majetku.

V Německu se všeobecně očekávalo, že Deutsche Bank se po zprávě o americké pokutě dočká zastání na nejvyšší politické úrovni. Spolková kancléřka Angela Merkelová ale dosud mlčela.

Zvládneme to, tvrdí banka
Kancléřčino vyjádření na úterní tiskové konferenci v Berlíně bylo velice zdrženlivé. "K Deutsche Bank mohu pouze říci, že je součástí německého finančního systému. Přirozeně si přejeme, aby se všechny podniky i v době, kdy se potýkají s potížemi, zdárně vyvíjely," cituje Merkelovou agentura Reuters.

Německá média si kladou otázku, kam až musí spadnout akcie Deutsche Bank, aby spolková vláda zasáhla. "Vyloučit to nelze, neboť jde o ústav, jehož pád by mohl ohrozit celý bankovní systém nejenom v Německu, ale celé eurozóně," uvádí v rozhovoru pro TV Bloomberg Megan Greenová, hlavní ekonomka společnosti Manulife Asset Management.

Podle Hanse Michelbacha, který řídí poslance vládní CDU/CSU ve finančním výboru Spolkového sněmu, je naprosto nepředstavitelné, že by stát nalil do Deutsche Bank peníze daňových poplatníků. "Myslím, že by to v Německu vyvolalo veřejné pohoršení. Pokud by vláda zasáhla, ztratila by důvěru," říká Michelbach, člen bavorské CSU.

Andreas Utermann, investiční šéf Allianz Global Investors, soudí, že kdyby bylo nejhůř, Berlín banku podepře, neboť je pro fungování německé ekonomiky velice důležitá. Vedení Deutsche Bank ale spekulace o možné státní pomoci odmítá. "Jsme pevně rozhodnutí vypořádat se s problémy sami. John Cryan nikdy nežádal spolkovou kancléřku, aby intervenovala u americké strany," uvádí Deutsche Bank ve svém prohlášení.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity