Pátek 18. 01. 2019

Deutsche Bank se topí v potížích. Zlepšení je zatím v nedohlednu

10.08.2016

Nejrůznější skandály a soudní procesy Deutsche Bank od roku 2012 vyšly již na více než dvanáct miliard eur. Na další případné pokuty vytvořila rezervy ve výši 5,5 miliardy eur. Ta zatím poslední je z tohoto týdne - v USA bude platit 12,5 milionu dolarů za to, že dostatečně nezajistila důvěrnost informací o obchodech svých klientů. Šéf banky John Cryan přistoupil k radikálnímu snížení nákladů, což znamená například uzavření 188 poboček, propuštění 9000 zaměstnanců či odchod z některých zahraničních trhů.

zpráva Deutsche Bank se topí v potížích. Zlepšení je zatím v nedohlednu

Právní kauzy hrozící velkými pokutami, strádající investiční bankovnictví či vysoké náklady spojené s restrukturalizací. Problémů, které v současnosti tíží Deutsche Bank, je mnoho a nejsou právě nicotné. Banka, která byla vždy považována za páteř německé ekonomiky a ještě před necelými dvaceti lety byla druhou největší finanční institucí světa, strádá stále více a zlepšení podle expertů zatím není na dohled.

Na začátku týdne byla společnosti udělena pokuta další. Americký úřad FINRA, který dohlíží na kapitálový trh, po její divizi obchodující s cennými papíry požaduje 12,5 milionu dolarů za to, že porušila pravidla důvěrnosti.

Dozoru byl trnem v oku fakt, že v letech 2008 až 2014 byly analytikům a brokerům banky některé informace, například o důležitých transakcích velkých klientů, zprostředkovávány interním hlasovým systémem. Problémem bylo, že si je mohli poslechnout i pracovníci jiných oddělení. Udělená pokuta je proto nejvyšší v této oblasti.

Miliardy eur na pokuty
Není to poprvé, co je banka kritizována za špatné kontrolní systémy či pochybení jejích pracovníků. I když tentokrát jde vlastně o "drobné". Nejrůznější skandály a soudní procesy Deutsche Bank od roku 2012 vyšly již na více než dvanáct miliard eur. Loni například souhlasila, že americkým a britským úřadům zaplatí rekordních 2,3 miliardy eur za podíl na manipulacích se sazbou LIBOR.

"Tím trpíme i nadále. V současnosti na možné pokuty máme vytvořeny rezervy ve výši 5,5 miliardy eur," řekl v rozhovoru s Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Stuart Lewis, člen představenstva zodpovědný za riziko.

Tato rizika se odráží také ve špatném výsledku stress testů, které pravidelně provádí Evropský bankovní úřad (EBA). Deutsche Bank letos byla mezi nejhoršími deseti z celkových 51 prověřovaných evropských bank. Aktivity banky ale byly hodnoceny pozitivně. "Kvalita naší bilance je dobrá, stejně dobře si vedeme, i co se týče rizika nesplácení úvěrů," dodal Lewis.

Spokojený je s výsledkem i šéf banky, John Cryan. "Dosáhli jsme lepšího výsledku než před dvěma lety, a to přestože byl letos test výrazně náročnější. Tím se ukázalo, že je naše banka připravena na horší časy," řekl.

Mezinárodní měnový fond to ale vidí trochu jinak. Deutsche Bank označil za "největší hrozbu s největší rizikovou expozicí vůbec" mezi systémově nejdůležitějšími bankami. Narážel tím na expozici banky na trhu s deriváty ve výši 55,6 bilionu eur, což je 13 procent celosvětového objemu.

A dalším problémem je podle britského týdeníku Economist nedostatečný kapitál. Poměr vlastních zdrojů na celkových aktivech byl na konci loňského roku u Deutsche Bank jen 3,5 procenta, tedy nižší než u dalších globálních hráčů.

Těžká cesta ven z krize
Na to, aby se situace v Deutsche Bank definitivně obrátila k lepšímu, zahájil Cryan rozsáhlou restrukturalizaci. K tomu ho tlačí i špatné hospodářské výsledky společnosti, ve druhém čtvrtletí letošního roku tak jen o vlas unikla ztrátě, když vykázala zisk ve výši dvaceti milionů eur. Důvodem byly především špatné výsledky v obchodování s cennými papíry, což je nejvýnosnější divize bankovní skupiny.

Loni se ve stejném období sice chlubila ziskem ve výši 800 milionů eur, celý rok ale nakonec uzavřela rekordní ztrátou ve své historii − 6,8 miliardy eur. Způsobena byla právě odpisy a vysokými náklady na právní spory.

Řešení Cryan vidí v radikálním snížení nákladů, což znamená například uzavření 188 poboček, propuštění 9000 zaměstnanců či odchod z některých zahraničních trhů. "Pokud bude současná ekonomická situace trvat, budeme muset na rychlosti a intenzitě naší restrukturalizace přidat," pohrozil britský manažer, který do funkce nastoupil teprve loni v červenci.

Situace v evropském bankovnictví nenahrává ani zřejmě největší chystané proměně struktury banky, a sice prodeji její dceřiné společnosti Postbank, kterou ovládla teprve v roce 2010. Vedení Deutsche Bank by ji chtělo nejlépe prodat prostřednictvím emise jejích akcií na burze, což ale není v současnosti příliš realistické.

Deutsche Bank si za všechny problémy nemůže jen sama. Záporné sazby ubližují maržím v celém odvětví. Dalším rizikem je pro německou skupinu budoucí odchod Británie z Evropské unie − 19 procent příjmů má právě z ostrovní země.

Na Deutsche Bank se valí jedna pohroma za druhou. A její akcie padají. Jen letos přišly zhruba o polovinu své hodnoty. Oproti vrcholu v květnu 2007, kdy stály téměř 118 eur, je dnes jejich hodnota zhruba desetinová. Deutsche Bank byla kvůli poklesu tržní kapitalizace 8. srpna dokonce vyřazena z indexu Stoxx Europe 50, který čítá padesát největších firem v Evropě a ve kterém figurovala od jeho ustanovení před 18 lety.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity