Pátek 18. 01. 2019

Deutsche Bank šokovala akcionáře. Na dva roky škrtá dividendy a zruší 15 tisíc pracovních míst

30.10.2015

Deutsche Bank během letošního července až září prodělala šest miliard eur. Největší kvartální ztrátu v historii způsobily rozsáhlé odpisy, hlavně v divizi investičního bankovnictví, a také v prodělečné Postbank. Ústav se stáhne z deseti zemí, mimo jiné z Argentiny, Chile, Mexika a Dánska.

zpráva Deutsche Bank šokovala akcionáře. Na dva roky škrtá dividendy a zruší 15 tisíc pracovních míst

Akcionáře a zaměstnance Deutsche Bank čekají špatné časy. Vedení největšího peněžního ústavu v Německu rozhodlo, že za letošní a příští rok se nebude na dividendách vyplácet ani cent. Z banky má odejít kolem 9000 kmenových zaměstnanců. Počet externích poradců klesne o šest tisíc.

"Příští dva roky rozhodně nebudou snadné," prohlašuje spoluředitel John Cryan, který 1. července ve funkci nahradil Anshua Jaina. Čtyřiapadesátiletý Brit na včerejší tiskové konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem oslovil novináře plynulou němčinou. Na rozdíl od svého indického předchůdce, který byl během svého působení v Deutsche Bank (od roku 1995) neustále podrobován kritice, že zůstal vůči tomuto jazyku "imunní".

Deutsche Bank během letošního července až září prodělala šest miliard eur. Největší kvartální ztrátu v historii způsobily rozsáhlé odpisy, hlavně v divizi investičního bankovnictví, a také v prodělečné Postbank, jíž se hodlá Deutsche Bank zbavit.

Kromě toho na hospodaření ústavu stále doléhají náklady spojené s předchozími skandály, například kolem manipulace s úrokovými sazbami. Banka jenom během třetího čtvrtletí do rezerv převedla další miliardu eur, aby měla z čeho platit pokuty za urovnání soudních sporů v USA i jinde.

"Čtvrtletní výsledek představuje naprosté zklamání," konstatuje Cryan. Podle něj se musí počítat i s celoroční ztrátou ve srovnání s loňským čistým ziskem 1,7 mi­liardy eur.

Pro akcionáře je také šokem rozhodnutí banky, že za letošní a příští rok se nebudou vyplácet dividendy. Deutsche Bank od roku 1952, kdy navázala na svůj předválečný byznys, vyplácela dividendy vždy.

John Cryan rovněž oznámil, že ústav se stáhne z deseti zemí, mimo jiné z Argentiny, Chile, Mexika a Dánska. Tento krok je součástí včera upřesněné "Strategie 2020", jak zní název probíhající reorganizace.

"Investoři jsou velice zklamaní. Dva roky bez dividend a k tomu ještě velice opatrný výhled na období 2016−2017. Logicky se ptají, proč by měli svůj kapitál v Deutsche ponechat," sdělil agentuře Reuters nejmenovaný makléř. Akcie Deutsche Bank ve Frankfurtu včera odpoledne ztrácely 6,6 procenta, když jejich kurz klesl na 25,66 eura.

"Cryan koná správně a mnohem přesvědčivěji než jeho předchůdce. Ale je to běh na dlouhou trať," míní Nicholas Melhuish z firmy Amundi Asset Management. Ta patří k deseti největším německým akcionářům Deutsche Bank.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity