Pondělí 10. 12. 2018

Dnes ve Vídni zasedá OPEC. Očekává se udržení statutu quo

05.12.2015

Dnes budou ve Vídni zasedat země organizace OPEC, aby si ujasnily další strategii. Očekává se, že bude udržen status quo.

zpráva Dnes ve Vídni zasedá OPEC. Očekává se udržení statutu quo

V předvečer dnešního zasedání zemí organizace OPEC ve Vídni se konalo neformální setkání jejích lídrů. Podle informací, které zveřejnila agentura Bloomberg, se očekává, že země OPECu se shodnou na zachování statutu quo. A to i přesto, že některé členské země OPECu, jako například Venezuela, dlouhodobě tlačí na omezení těžby ropy, čímž se má docílit zvýšení jejích cen.


Zástupci Saudské Arábie se však nechali slyšet, že omezení těžby ropy pouze ze strany OPECu nebude mít kýžený vliv na ceny černého zlata, pokud tentýž krok neučiní i jiní velcí těžaři, stojící mimo OPEC, zejména Rusko a Mexiko. Možná dohoda o omezení těžby však naráží i na to, že pokud by se ceny ropy zvýšily, zapůsobí to jako živá voda na těžaře, kteří těží ropu z mořského dna, tedy na přímé konkurenty OPECu. To zřejmě Saudská Arábie nebude chtít dopustit.


Dá se předpokládat, že ani Rusko ani Mexiko nebudou mít zájem těžbu ropy omezovat, neboť i přes její nízké ceny jde o nezanedbatelný zdroj příjmů. A především Rusko, které v současnosti čelí sankcím ze strany Západu, si zrovna nemůže dovolit se těchto příjmů zbavovat.


O výsledcích dnešního jednání zemí OPEC vás budeme podrobněji informovat.

Zdroj: Kurzy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity