Úterý 11. 12. 2018

Do Česka jdou investice za 64 miliard. Nejčastěji CzechInvest jednal s podniky ze strojírenství a výroby aut

17.02.2017

CzechInvest loni zprostředkoval sto nových investic. Jejich celková hodnota je 64 miliard a mají přinést přes 12 tisíc nových pracovních míst. Na investiční pobídky šlo loni více než 12 miliard korun.

zpráva Do Česka jdou investice za 64 miliard. Nejčastěji CzechInvest jednal s podniky ze strojírenství a výroby aut

Firmy plánují investovat v Česku. Přes agenturu CzechInvest přišlo loni do České republiky 100 investic za 64 miliard korun. Největší z nich je rozšíření výroby společnosti Karsit Automotive v Trutnově. Výrobce autodílů zde investuje celkem 2,7 miliardy korun. U většiny investic jde ale o rozšíření výroby u podniků, které již v Česku působí, úplně nových firem je pouze šestnáct.

"Jde o důkaz, že firmy nehlasují nohama a mají zájem v České republice zůstat," komentoval to při představování loňských výsledků agentury CzechInvest ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ze stovky projektů jich 21 připadá na české firmy. Z těch zahraničních loni v Česku nejvíce investovaly společnosti z Nizozemska, a to dohromady 16 miliard. Na dalším místě je 20 investic od německých firem v hodnotě devět miliard. Meziročně se zvyšuje i podíl čínských společností. Loni firmy z Číny přislíbily investice za 3,2 miliardy korun, což je dvakrát více než v roce 2015.

Nejčastěji CzechInvest jednal s podniky z automobilového průmyslu a strojírenství. Celkem díky tomu může vzniknout přes 12 tisíc nových pracovních míst.

Ze všech regionů přilákal největší množství peněz Ústecký kraj (24,1 miliardy), kde díky tomu získá nově práci asi dva tisíce lidí. Vůbec největší investici přinesla do severních Čech firma Benteler, která v průmyslové zóně v Klášterci nad Ohří vloží do rozšíření výroby ocelových a hliníkových částí automobilových karoserií 2,5 miliardy korun.

Podle šéfa CzechInvestu Karla Kučery je pozitivní, že až čtvrtina všech investic, které agentura loni zprostředkovala, se zaměřuje na výzkum a vývoj. Jedním z oborů, v nichž CzechInvest do budoucna předpokládá větší zájem investorů, je letecký průmysl, kde dodavatelské firmy budou následovat rozhodnutí GE Aviation přesunout do Česka vývoj a výrobu leteckých motorů.

Celkem 80 procent firem chce využít takzvané investiční pobídky. Kromě úlev na daních může vláda rozhodnout, že firmy bude motivovat i přímou finanční podporou. Loni to bylo přes 12 miliard korun. Největší veřejnou podporu až 3,6 miliardy korun získala korejská firma Nexen Tire, která v průmyslové zóně na Žatecku staví novou továrnu na výrobu pneumatik.

Zatím poslední investiční pobídka schválená vládou Bohuslava Sobotky byla pro německou strojírenskou společnost Robert Bosch. Ta hodlá v Českých Budějovicích investovat 2,2 miliardy korun do rozšíření výroby automobilových dílů a zvětšení vývojového centra. Od vlády může firma získat na pobídkách až 444 milionů korun.

Naopak tuto středu na jednání vlády narazila společnost Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems, která rozšiřuje výrobu autodílů. Firma žádá při investici 1,8 miliardy o podporu až sto milionů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity