Pondělí 10. 12. 2018

Do ČNB míří "pan Euro" a úředník z Bruselu

11.01.2017

Oldřich Dědek a Marek Mora se od února stanou novými členy bankovní rady ČNB. Na konci ledna je jmenuje prezident Miloš Zeman. Dědek už v bankovní radě působil v letech 1999 až 2005, Mora je nováčkem. Dosud působil jako vysoký úředník v institucích EU. Podle ekonomů nepovede příchod nových členů do bankovní rady ke změně současné měnové politiky ČNB.

zpráva Do ČNB míří "pan Euro" a úředník z Bruselu

Nejvýše postavený český úředník v institucích Evropské unie Marek Mora (45) se od února stane členem bankovní rady České národní banky. Prezident Miloš Zeman ho jmenuje do funkce 31. ledna společně s Oldřichem Dědkem (63), jehož jméno prezident Zeman oznámil již v květnu minulého roku. V bankovní radě Mora a Dědek nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Řežábkovi skončilo druhé šestileté období a nemůže být znovu jmenován. Lízal působil v radě od roku 2011.

Marek Mora od roku 2015 zastává post ředitele pro rozpočet, daňovou a regionální politiku na generálním sekretariátu Rady EU. Vystudoval ekonomii a dosud působil většinou v úřednických funkcích. Jeho znalosti a názory ohledně měnové politiky ČNB nejsou veřejně známy. "Jeho odbornost v měnové politice bude prozatím spíše nižší, a bude tak více spoléhat na expertní aparát ČNB," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Dodal však, že to nemusí být problém, jelikož samotná měnová politika zaujímá v agendě ČNB stále méně místa.

Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer předpokládá, že Marek Mora bude pro centrální banku přínosem. "Jeho nadhled z pozice práce v unijních institucích, a zejména na tak vysoké úrovni, bude pro ČNB užitečný. I vzhledem k provázanosti hospodářských politik v unii nejen ve veřejném sektoru, ale i v centrálním bankovnictví," řekl Niedermayer.

V minulosti byl Marek Mora blízkým spolupracovníkem Uweho Corsepia, šéfa sekretariátu Rady EU do roku 2015. Nyní je Corsepius hlavním poradcem německé premiérky Angely Merkelové pro evropské otázky. Kromě toho má Mora velké kontakty na všechny významné osobnosti v institucích Evropské unie.

V roce 2009 dostal Mora od Mirka Topolánka nabídku stát se předsedou úřednické vlády. Odmítl, a tak se stal premiérem Jan Fischer. Místo toho se měl Mora stát ministrem pro evropské záležitosti. Ale po výměnách resortů mezi ODS a ČSSD ministerstvo připadlo socia­listům a post obsadil Štefan Füle.

Bývalý viceguvernér Oldřich Dědek
V ČNB působil Dědek mezi lety 1999 a 2005 jako viceguvernér. Vyučuje na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a od roku 2007 současně zastává funkci národního koordinátora pro přijetí eura. V červenci 2015 se Oldřich Dědek v rozhovoru pro DVTV vyjádřil zdrženlivě k argumentům České národní banky ohledně rizik deflační spirály, které vedly v listopadu 2013 k zahájení kurzových intervencí.

"Podle informací, které mám, bych asi váhal. Koneckonců u bankovní rady to také nebylo jednomyslné rozhodnutí," řekl Dědek o spuštění intervencí. Prohlásil, že deflace sice může být pro ekonomiku v některých případech problém, ale zároveň zapochyboval, že to byla situace českého hospodářství v roce 2013.

Podle ekonomů se dá očekávat, že noví členové Marek Mora i Oldřich Dědek, kteří se prozatím ke své nominaci nevyjádřili, nebudou pro měnovou politiku a trvání intervencí znamenat významnější změnu.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity