Neděle 16. 12. 2018

Do pěti let se mají v Praze začít stavět desetitisíce bytů

09.06.2016

Developeři v hlavním městě připravují ve svých projektech více než 70 tisíc bytů, ale jen zhruba 23 500 se jich může začít stavět do pěti let. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group. Nejvíce nových projektů se dá očekávat v Praze 5, kde se do pěti let chystá 5300 bytů. Odhad Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy se pohybuje v rozmezí 23 až 33 tisíc bytů.

zpráva Do pěti let se mají v Praze začít stavět desetitisíce bytů

Central Group analyzoval databázi téměř 500 projektů, o nichž získal informace z veřejných zdrojů. Například z podání žádostí o posouzení vlivu na životní prostředí, územního rozhodnutí nebo stavebního povolení, ale i z oznámení samotných developerů.
Podle údajů Central Group, Trigemy a Skanska Reality bylo v prvním čtvrtletí v Praze v nabídce developerů 5250 bytů.

Spolu s byty, jejichž stavba by mohla začít do pěti let, tak reálná zásoba bytů činí zhruba 28 750 bytů. "Loni se v Praze prodalo asi 6500 bytů, letos očekáváme nárůst o deset procent. Reálná zásoba bytů by tak při současném tempu prodeje vystačila na čtyři roky," uvedl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Podle něj se převis poptávky nad nabídkou v některých oblastech Prahy a v některých bytových segmentech začíná projevovat. V důsledku toho rostou prodejní ceny, aktuálně zhruba o pět procent. "Je zřejmé, že při současném abnormálně pomalém a na některých radnicích dokonce zcela zastaveném povolování nové výstavby hrozí do dvou až tří let akutní nedostatek bytů," dodal Kunovský.

Do dvou let by se podle studie mohlo začít stavět asi devět tisíc bytů. Jde o navazující etapy současných projektů, projekty před spuštěním prodeje a menší projekty, které již prošly schvalováním.

Nejvíce nových projektů se dá očekávat v Praze 5, kde se do pěti let chystá zhruba 5300 bytů. Následují Praha 9 (4250 bytů), Praha 10 (3750 bytů) a Praha 4 (3600 bytů). Naopak v Praze 1 se v pětiletém horizontu připravuje jen 130 bytů.

Čtvrtina připravovaných bytů by měla vzniknout ve velkých projektech nad pět set bytů na brownfieldech (nevyužívané území například po bývalých továrnách) nebo na velkých rozvojových pozemcích na okrajích Prahy. Desítka největších developerů připravuje 53 procent ze všech připravovaných bytů.

Zdroj: Týden

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity