Úterý 11. 12. 2018

Dr. Zkáza hrozí: Americké akcie zažijí propad o 40%

05.05.2015

Investor Marc Faber, přezdívaný pro své apokalyptické vize Doktor Zkáza, opět varovně zdvihl prst. Americké akcie stojí na okraji hluboké propasti a hrozí jim až 40% propad, varuje. Trhy se podle něj vznášejí v obrovské bublině, kterou svojí politikou nafoukla americká centrální banka.

zpráva Dr. Zkáza hrozí: Americké akcie zažijí propad o 40%


"Poslední dva roky nečekám na nic jiného než na příchod korekce na americké akciové trhy," řekl Faber v rozhovoru pro finanční televizi CNBC. "Bublina je bublina a pokud na trhy nepřijde postupná korekce, jednoho dne uslyšíme hlasité prasknutí."

Podle Fabera se americké akcie dostaly tak vysoko, že již 10% korekce nebude stačit. "Možná se ještě podíváme trochu výše, až ale začne pokles, bude to pořádná jízda z kopce. Akcie mohou odepsat 30 až 40 %," varuje investor.

Pokud by se index S&P 500 ze současných hodnot svezl o 40 %, dostal by se zhruba na 1 260 bodů, tedy na úroveň, kde se naposledy pohyboval na začátku roku 2012.

Podle Fabera stojí za vznikem obří akciové bubliny v první řadě americká centrální banka, která svojí extrémně uvolněnou měnovou politikou stlačila výnosy dluhopisů na minima. Výrazně překoupená jsou podle něj aktiva napříč všemi třídami.

"Podívejte se, kam jsme se dostali od listopadu loňského roku. S&P 500 posílil jen asi o 2 %, a některé akciové tituly za tu dobu dokonce výrazně oslabily. Opravdu si nemyslím, že je trh zdravý a v dobré kondici," upozornil Faber.

Zdroj: CNBC

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity