Pondělí 21. 01. 2019

Druhá největší ekonomika světa oslabuje. Čínským průmyslovým firmám opět klesl zisk

29.09.2015

Zpráva, kterou zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším signálem oslabení druhé největší ekonomiky světa. Za leden až srpen se zisk meziročně snížil o 1,9 procenta. Kolísavý kurz jüanu firmám zvýšil finanční náklady.

zpráva Druhá největší ekonomika světa oslabuje. Čínským průmyslovým firmám opět klesl zisk

Zisk čínských průmyslových společností se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni snížil o 8,8 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 2011. Důvodem byl růst nákladů a přetrvávající pokles výrobních cen. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším signálem oslabení druhé největší ekonomiky světa.

Na hospodaření průmyslových firem měl negativní dopad také pokles akciových trhů, který snížil návratnost investic. Kolísavý kurz jüanu pak firmám zvýšil finanční náklady.

Za leden až srpen se zisk meziročně snížil o 1,9 procenta. Z celkem 41 průmyslových sektorů jich 31 zaznamenalo od počátku roku meziročně růst zisku, zbývajícím deseti zisk klesl, napsala agentura Reuters.

Čínská ekonomika podle posledních údajů statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o sedm procent, tedy stejným tempem jako v prvním čtvrtletí a v souladu s celoročním cílem čínské vlády. Někteří ekonomové se ale domnívají, že hospodářský růst byl ve druhém čtvrtletí ve skutečnosti pomalejší, než úřad tvrdí.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity