Pondělí 21. 01. 2019

Druhý pilíř skončil, třetí se má zatraktivnit

04.01.2016

ČSSD letos splnila jeden ze svých předvolebních slibů. Prosadila ukončení hlavní části důchodové reformy, se kterou přišla Nečasova vláda. Lidé se ke svým penězům naspořeným ve druhém pilíři dostanou do konce roku 2016.

zpráva Druhý pilíř skončil, třetí se má zatraktivnit

Takřka 85 tisíc lidí bude mít od ledna o dvě procenta větší čistou výplatu. Nebude to ale tím, že by je zaměstnavatel více ocenil. Ze mzdy už se jim nebudou strhávat příspěvky do druhého pilíře důchodů. ČSSD splnila jeden ze svých předvolebních slibů a prosadila ukončení hlavní části důchodové reformy, se kterou přišla Nečasova vláda.

Lidé se ke svým penězům naspořeným ve druhém pilíři dostanou do konce roku 2016. Celkově mají na účtech důchodového spoření 2,84 miliardy korun − z toho 1,7 miliardy jsou peníze, které by jinak směřovaly do státního rozpočtu. Průměrná výše naspořených peněz na jednoho účastníka druhého pilíře tak činí zhruba 34 tisíc korun. Z těchto peněz nebudou lidé platit 15procentní daň z výnosů. Zákon, který druhý pilíř ruší, je od této daně osvobozuje.

Penzijní společnosti musí do konce března 2016 klientům poslat vysvětlující dopis, v němž jim dají na výběr, jak s penězi na účtech naložit. Možnosti stanoví zákon. Lidé dostanou od penzijních společností vždy celou naspořenou sumu a bude na nich, jestli si peníze nechají, uloží do třetího pilíře nebo část vrátí do státní pokladny, a nesníží si tak v budoucnu o pár desítek korun státní důchod. Vybranou variantu musí klienti nahlásit penzijním společnostem do konce září příštího roku.

Do druhého pilíře lidem chodila tři procenta z hrubé mzdy z průběžného státního systému (tedy část povinných odvodů, která by jinak připadla státu), další dvě procenta z výdělku pak lidé přidávali ze svého.

Druhý pilíř zavedla Nečasova vláda, aby v důchodovém systému zvýšila princip zásluhovosti, tedy aby příjmy v důchodu více odpovídaly předchozím příjmům ze zaměstnání či podnikání. Chtěla také zvýšit osobní odpovědnost lidí za budoucí důchod.

Přes počáteční prohloubení deficitu takzvaného důchodového účtu měl druhý pilíř za několik desítek let státnímu rozpočtu naopak ulevit. Lidé, kteří si spořili ve druhém pilíři, by totiž dostávali nižší státní důchody. To ovšem předpokládalo, že do druhého pilíře vstoupí mnohem víc lidí, než jaký byl nakonec skutečný zájem.

Na nízkém zájmu o spoření ve druhém pilíři se zřejmě velkou měrou podepsalo, že sociální demokracie jako pravděpodobný vítěz příštích voleb už při vzniku druhého pilíře v roce 2013 jasně varovala, že ho zruší, což také učinila.

Sociální demokraté slibují, že místo toho zatraktivní třetí pilíř, tedy bývalé penzijní připojištění. Poslanci již na podzim odhlasovali několik změn − spoření pro děti nebo výběr peněz už v 60 letech i v nových fondech. Poslanci ale schválili i zvýšení poplatků, které penzijní společnosti inkasují za správu peněz ve třetím pilíři.

Pravicová opozice nyní vládě vytýká, že ruší její pokus o reformu důchodů, ale sama nenabízí žádnou alternativu, jak bojovat se situací, kdy se výrazně zvýší podíl důchodců na aktivní populaci.

Současná vláda se zavázala, že od roku 2017 prosadí výrazné změny důchodového systému. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní podle návrhů důchodové komise chystá několik novinek, které by měly platit od příštího roku. Jde například o návrh, aby výše povinných odvodů na důchodové pojištění mírně vzrostla lidem, kteří nevychovávají děti, a naopak se snížila těm, kteří se o děti starají.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity