Pondělí 21. 01. 2019

ECB měnovou politiku nezmění, dveře pro další uvolnění ponechá otevřené

20.10.2015

Po dosažení téměř dvouměsíčního maxima u 1,15 euro proti dolaru v závěru týdne zkorigovalo k 1,1350 USD/EUR . Vývoj měnového páru je v posledních týdnech determinován zejména situací ve Spojených státech. Dolar po celou první polovinu měsíce doplácel na zklamání, která přinesla statistika z amerického trhu práce za září. Zklamáním byla i v první polovině minulého týdne publikovaná statistika zářijových maloobchodních tržeb, která nás vedla přehodnocení prognóz HDP za Q3 15. Soukromé výdaje zřejmě porostou o 3,5 % mezičtvrtletně anualizovaně; celkové HDP by si pak mělo připsat 2,1 % po 3,9 % v Q2 15. Naopak druhá polovina týdne přinesla zlom v amerických datech. Týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti zaznamenal nejnižší hodnotu za posledních 42 let. Navzdory očekávání též byla za září zaznamenána deflace a v neposlední řadě v závěru týdne klesla zářijová průmyslová výroba "pouze" v souladu s očekáváním trhu.

zpráva ECB měnovou politiku nezmění, dveře pro další uvolnění ponechá otevřené

Tento týden již bude americký ekonomický kalendář spíše chudý. Dočkáme se dat z trhu nemovitostí, která by měla poukázat na určité zotavení v průběhu září a října. Týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti by měl opět vykázat nízké číslo, což je příslibem pro celková říjnová data z trhu práce. 

Klíčovou evropskou událostí tohoto týdne bude zasedání ECB k měnové politice. I když změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme, evropští centrální bankéři si ponechají dveře pro další uvolnění měnové politiky otevřené. Oslabení ekonomické aktivity a zpomalení inflace zatím není tak razantní, aby si vyžádalo bezprostřední reakci. Rozšíření programu kvantitativního uvolňování očekáváme až v jarních měsících příštího roku. Do programu by měly být zahrnuty i korporátní dluhopisy, program TLTRO by měl být prodloužen za září 2016. Z ekonomických dat budou klíčové předběžné říjnové odhady PMI indexů průmyslové aktivity a aktivity ze sektoru služeb. Zatímco Francie by měla zaznamenat zlepšení, zhoršení naopak zřejmě vykáže Německo, a to mimo jiné v souvislosti se skandálem kolem automobilky Volkswagen. Pozitivně by měl vyjít říjnový průzkum úvěrové aktivity. 

Naše očekávání holubičího výstupu ECB a povzbudivých amerických dat by měly vést k další podpoře amerického dolaru na úkor eura. Kurz by se tak měl dále vzdalovat od silných úrovní zaznamenaných v první polovině minulého týdne. Z technického pohledu se jako klíčová jeví úroveň podpory 1,1340 USD/EUR. Pokud by došlo k jejímu prolomení, otevřel by se dolaru prostor pro posílení až k 1,1250. 

Zdroj: Kurzy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity