Úterý 11. 12. 2018

ECB může zachraňovat euro, rozhodl německý soud. Nepotěšil zastánce brexitu

22.06.2016

Německý ústavní soud rozhodl, že Evropská centrální banka může ve velkém nakupovat dluhopisy zemí eurozóny. Odvrátil tak další krizi EU a vzal vítr z plachet zastáncům brexitu. Soud ale stanovil podmínky pro nákup dluhopisů. Ty však odpovídají tomu, co chce ECB, případně jsou naprosto "gumové".

zpráva ECB může zachraňovat euro, rozhodl německý soud. Nepotěšil zastánce brexitu

Evropě přestala hrozit krize a o svoji další naději přišli zastánci vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Německý ústavní soud v úterý rozhodl, že Evropská centrální banka (ECB) nepřekročila svoje pravomoci, že netahá peníze z kapes členských zemí a že může nadále pokračovat ve svých plánech na záchranu společné měny euro.

Podle soudu má ECB i nadále případně možnost ve velkém kupovat státní dluhopisy některých zemí eurozóny v rámci programu zvaného OMT (program nákupu dluhopisů za určitých podmínek). Na rozhodnutí soudu se přitom čekalo s velkým napětím. "Rozhodnutí mělo potenciál otřást základy EU nebo alespoň eurozóny," řekl listu The Financial Times Carsten Brzeski, ekonom z německé pobočky banky ING.

Zamítavé stanovisko soudu mohlo poškodit důvěru v euro a ztížit reakci ECB na případné vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Občané Británie budou o tom, zda zůstanou v unii či nikoliv, hlasovat ve čtvrtek.

Navíc pokud by německý soud rozhodl, že OMT je nelegální a Evropská unie překročila své pravomoci, zastánci vystoupení Británie z EU, takzvaného brexitu, by měli navíc argument pro svoji kampaň.

Program OMT je pro Evropskou centrální banku cenným nástrojem, jak bránit rozpadu eurozóny. Dokonce i když nebyl od svého vzniku nikdy použit, pomohla podle některých ekonomů pouhá jeho existence překonat nejtěžší chvíle v krizi eurozóny.

Program umožní některým zemím přežít uvnitř eurozóny bez toho, aby se dostaly kvůli zvyšujícím se úrokům z jejich půjček do bankrotu. Už pouhá možnost, že nakonec jejich dluhopisy může koupit ECB, z nich dělá jistou investici. Věřitelé tudíž po nich požadují nižší úroky. Jednotlivé země do programu OMT ovšem ani příliš nechtějí − jejich možná záchrana není zadarmo. Musí si nejprve půjčit z evropských záchranných fondů a reformovat svoji ekonomiku.

Podle ECB navíc OMT není zaměřen na záchranu států před bankrotem, programu jde o fungování eura, a tedy měnovou politiku. Normální nástroje měnové politiky, jako je manipulace s úrokovými sazbami, nyní dostatečně nefungují. Ukázalo se to po světové finanční krizi. Navíc ECB slíbila, že na případné nákupy dluhopisů nevytiskne další peníze a nebude dluhopisy kupovat přímo od vlád, tedy financovat jejich dluh. To je v Evropské unii zakázáno.

Němečtí odpůrci OMT však ve své stížnosti k ústavnímu soudu tvrdili, že ECB přesto překračuje své pravomoci. Že chce půjčovat společné peníze eurozóny nezodpovědným vládám a že za to nakonec zaplatí z velké části německý rozpočet. O rozpočtu Německa ale podle německé ústavy může rozhodovat jen německý parlament.

Podle úterního rozhodnutí soudců z Karlsruhe ECB své pravomoci ani německou ústavu nepřekročila a nejde ani o tištění nových peněz na záchranu předlužených zemí. Německý ústavní soud ale zároveň upozornil na to, že ECB může v rámci programu OMT kupovat dluhopisy jen za určitých podmínek. A jejich plnění mohou − pokud bude program spuštěn − německá vláda a parlament kontrolovat.

Většinou jde o podmínky, které si dala sama ECB. Soud ještě navíc stanovil, že nákup dluhopisů nesmí být neomezený. Jenže bez toho by program nebyl účinný a vyvolával by jen další spekulace. Podle odborníků přesto není rozhodnutí soudu žádným omezením a popisují ho jako "gumovou" podmínku. Limit může být nastaven tak, že půjde koupit veškeré dluhopisy dané země na trhu, tudíž nákup fakticky bude neomezený.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity