Pondělí 10. 12. 2018

Efekt Trump odtrhl českou měnu od 27 korun za euro. Investoři se bojí prodloužení intervencí

13.11.2016

Kurz koruny se v pátek ráno odlepil od 27 korun za euro a oslabil na 27,1 koruny. Stojí za tím obava investorů z politiky Donalda Trumpa, na niž by zprostředkovaně musela reagovat i ČNB. Ze Zprávy o inflaci lze odvodit, že kurz posílí ke konci příštího roku na 26 korun za euro.

zpráva Efekt Trump odtrhl českou měnu od 27 korun za euro. Investoři se bojí prodloužení intervencí

Česká koruna se v pátek ráno odpoutala od hranice kurzového závazku, krátkodobě se dostala až na 27,1 koruny za euro. Jde o nejslabší hodnotu od léta, kdy došlo k hlasování o brexitu. Tentokrát stojí za oslabením výsledek voleb ve Spojených státech i zápis ze zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB).

"Podobné pohyby zaznamenávají i ostatní regionální měny – zlotý a forint prudce ztrácejí už od včerejška. Někteří investoři totiž opouštějí své pozice na rozvíjejících se trzích, což se projevuje i na výprodeji dluhopisů," říká analytik Marek Dřímal z Komerční banky. Podle něj ale za tímto výkyvem zřejmě stojí i zveřejněný zápis z jednání bankovní rady ČNB.

Bankovní rada vidí největší nejistotu v prodloužení uvolněné měnově politiky Evropské centrální banky. Ta by tak pokračováním v "dodávkách" eur do ekonomiky mohla čelit nejistotě, která vznikla po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jeho zvolení znamená nejistotu pro mezinárodní obchod i investice. Někteří investoři tak podle Dřímala vyvozují, že by na tento scénář reagovala ČNB prodloužením svého kurzového závazku.

Ze Zprávy o inflaci, kterou ČNB v pátek také zveřejnila, lze ale vyčíst, že centrální banka odhaduje, že se kurz koruny k euru bude za rok pohybovat kolem 26 korun za euro. Ke konci roku by mohlo jít i pod 26 korun. To by znamenalo posílení kurzu o téměř čtyři procenta. Mluvčí ČNB Denisa Všetíčková ale upozorňuje, že zpráva se vztahuje k informacím dostupným k 21. říjnu.

Tehdy se očekávalo, že vítězem voleb v USA se stane Hillary Clintonová. Stejně jako očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech působily na oslabování eura k dolaru i preferenční hlasy, které hovořily ve prospěch Clintonové.

V takovém případě by euro k dolaru mělo tendenci oslabovat, což by kvitovala Evropská centrální banka, která se snaží intervencemi proti euru nastartovat inflaci a pomoci ekonomice eurozóny v růstu. Trump ovšem znamená nejistotu, kam se pár euro-dolar bude posouvat. A na politiku bankéřů ve Frankfurtu nad Mohanem, kteří by se v případě posilování eura mohli rozhodnout pro další oslabení eura, by pak zřejmě musela nějak reagovat i ČNB.

ČNB sice očekávaný vývoj kurzu koruny po ukončení intervencí oficiálně nezveřejňuje, podle Seidlera se ale dá z dílčích informací v inflační zprávě její očekávání dopočítat. "Výpočet je založen na skutečnosti, že ČNB ve Zprávě o inflaci uvádí odhad vývoje dolarové i korunové ceny ropy a kurzu dolaru k euru, což implikuje i vývoj kurzu koruny k euru," vysvětlil Seidler.

Bankovní rada ČNB považuje za nejpravděpodobnější termín ukončení intervencí polovinu příštího roku. V té době už by inflace v Česku měla dosahovat dvouprocentního cíle centrální banky. Nízký růst cenové hladiny hrozící dokonce přerůst v deflaci, byl hlavním důvodem, proč ČNB v listopadu 2013 začala bránit domácí měně v posílení pod hranici 27 korun za euro. Od té doby za tímto účelem ČNB nakoupila eura za zhruba 800 miliard korun.

Jak přesně bude ukončení intervencí provedeno, guvernér ČNB Jiří Rusnok říci nechce. ČNB ale opakovaně tvrdí, že upřednostňuje jednorázové opuštění kurzového závazku. Zároveň uvádí, že bude připravena se na trh kdykoli vrátit a zamezit příliš velkým výkyvům kurzu koruny.

"Je zřejmé, že jednotky procent nejsou něčím, co by nás mělo vzrušovat. Pokud by nastal nějaký zásadní pohyb v desítkách procent, tak na to budeme určitě reagovat. Tento extrém ovšem nepředpokládám. U jednotek procent budeme o jemném ladění rozhodovat podle momentální situace," naznačil Rusnok postup centrální banky.

Většina ekonomů a analytiků očekává, že koruna po opuštění kurzového závazku posílí. Odhady ohledně toho, o kolik bude česká měna silnější, se ale různí. Například analýza společnosti Cyrrus počítá s tím, že koruna po takzvaném "exitu" skokově posílí na úroveň 25,5 až 26 korun za euro. V prvních chvílích po rozhodnutí ČNB by ale mohla kolísat mezi 25 až 27 korunami za euro. V horizontu několika týdnů po opuštění intervencí se podle analytiků společnosti Cyrrus koruna dostane do pásma 25 až 25,5 koruny za euro.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity