Pátek 18. 01. 2019

EGAP skončí také letos v miliardové ztrátě

02.12.2015

Exportní pojišťovna EGAP má v letošním roce vykázat podle ministerstev financí a průmyslu ztrátu pět až osm miliard korun. Jejich dokument o fungování podpory exportního financování má dnes projednávat vláda. EGAP tak vysokou ztrátu odmítá.

zpráva EGAP skončí také letos v miliardové ztrátě

Státní exportní pojišťovna EGAP má v letošním roce vykázat podle ministerstev financí a průmyslu ztrátu pět až osm miliard korun. Jejich dokument o fungování podpory exportního financování má dnes projednávat vláda. V systému exportního financování tak chybí celkem zhruba 15 až 20 miliard korun, které budou muset být uhrazeny ze státního rozpočtu.

Avizovanou ztrátu však pojišťovna EGAP odmítá. "Současná ztráta EGAP v letošním roce je 371 milionů korun," říká její mluvčí Hana Hikelová. "Letošní hospodářský výsledek lze zatím těžko odhadovat, bude záviset na tvorbě rezerv, především na tom, o jak vysoké rezervě rozhodne auditor kvůli případu ruské elektrárny Poljarnaja v Salechardu."

Obě ministerstva ve svých odhadech počítají s tím, že EGAP vyplatí České exportní bance (ČEB), která projekt financovala, celou výši úvěru − tedy zhruba šest miliard korun. To ale není podle informací Hospodářských novin příliš pravděpodobné.

Jak HN avizovaly již letos na jaře, ČEB v Salechardu pravděpodobně porušila pojistnou smlouvu, a EGAP tak bude část této sumy krátit. Původně se hovořilo dokonce o tom, že jí nezaplatí nic. Kolik EGAP nakonec na pojistném zaplatí, se má rozhodnout v nejbližších dnech.

Úvěrová pojišťovna EGAP loni skončila ve ztrátě 5,92 miliardy korun. Výše vyplacených pojistek od ledna do září 2015 činila tři miliardy korun, z toho teritoriálně do Ruska a na Ukrajinu celkem 84,7 procenta. Většinou se jedná o historické případy z doby velké podpory exportu během ekonomické krize.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity