Pondělí 21. 01. 2019

Ekonomika letos poroste podle ČNB rychleji, než se čekalo. Odhad zlepšila na 3,8 procenta

07.08.2015

Dnešní den přinesl dvě pozitivní zprávy o české ekonomice. Průmyslová výroba v červnu zrychlila tempo růstu na 8,1 procenta z květnových dvou procent. Jde o nejvyšší meziroční růst od loňského září. Česká národní banka navíc v nové prognóze zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,8 procenta. Pro příští rok ho ale naopak zhoršila na 2,8 procenta.

zpráva Ekonomika letos poroste podle ČNB rychleji, než se čekalo. Odhad zlepšila na 3,8 procenta

„Příští rok se čeká, že může být v recesi Čína,“ odhadl důvod hlavní ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. To by podle něj mohlo negativně ovlivnit český export. 

Pro letošní rok zlepšilo prognózu růstu ekonomiky kromě ČNB i ministerstvo financí. Současný dobrý stav podle Aleše Michla souvisí s pomalým růstem v posledních letech.  

„Když ožijí investice, které teď nejvíc rostly, začalo se stavět, začaly růst zásoby, tak to hospodářství najednou ve statistikách vykáže lepší číslo,“ vysvětlil. 

V Česku zrychlila růst i průmyslová výroba, a to na 8,1 procenta z květnových dvou procent. 

Člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček to přičítá automobilovému průmyslu. „Musíme si uvědomit, že už udělal v tržbách téměř bilion korun, což je téměř státní rozpočet,“ upozornil. 

Boom podle něj zažil i stavební průmysl. Pomohly mu především prostředky, které uvolnila vláda na dálnice a železniční koridory. 

I průmyslová výroba ale pravděpodobně v dalším roce zažije pokles, odhadl Pavel Juříček. Současný dobrý stav pomáhá zvyšovat zaměstnanost, nepovede podle něj ale ke zvyšování mezd. 

„Musíme si uvědomit, že máme obrovskou zadluženost. A to nejen státní, která je dneska ve výši 1,7 bilionu korun. Zadlužené jsou i kraje a jednotlivé domácnosti,“ řekl. 

Zdroj: Český Rozhlas

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity