Sobota 19. 01. 2019

Ekonomika USA rostla rychleji, než se uvádělo. Přijde Trump o volební munici?

30.09.2016

Americké ministerstvo obchodu dnes vydalo konečnou zprávu o stavu ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí roku 2016. HDP rostlo rychleji, než se předpokládalo.

zpráva Ekonomika USA rostla rychleji, než se uvádělo. Přijde Trump o volební munici?

Hrubý domácí produkt se v celoročním přepočtu zvýšil o 1,4 procenta, zatímco předchozí odhad činil 1,1 procenta.

Nové údaje ukázaly, že podniky snížily investice do staveb a vybavení méně, než se odhadovalo, a více investovaly do výzkumu a vývoje. Celkové firemní investice vzrostly o jedno procento, což byl jejich první nárůst od loňského třetího čtvrtletí.

Spotřebitelské výdaje se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 4,3 procenta. Tento ukazatel ekonomové pozorně sledují, protože výdaje spotřebitelů se na americkém HDP podílejí zhruba dvěma třetinami. Růst vývozu překonal růst dovozu natolik, že obchodní bilance přispěla k růstu HDP nejvíce od třetího čtvrtletí 2014.

Největší světová ekonomika vykazuje slabý růst od druhého pololetí loňského roku a tempo růstu ve druhém čtvrtletí zůstalo rovněž hluboce podprůměrné. To poskytuje munici argumentům republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož ekonomika za osmileté vlády Baracka Obamy celkově ztratila tempo.

Na uvažování centrální banky (Fed) ohledně úrokových sazeb dnešní údaje zřejmě žádný větší vliv mít nebudou, řekli analytici agentuře Reuters. 

 

Zdroj: EuroZprávy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity