Pátek 18. 01. 2019

EPH dostala zelenou k nákupu německých dolů Vattenfallu. Prodej schválila Evropská komise

23.09.2016

Prodej německých dolů a elektráren švédské firmy Vattenfall českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) se zase o něco přiblížil. Poté, co transakci schválilo v létě Švédsko, dostala navrhovaná akvizice zelenou také od Evropské komise. Hospodářskou soutěž na odpovídajících trzích podle ní transakce nezasáhne. Český investor kupuje německé doly a tepelné elektrárny v konsorciu se společností PPF Investments.

zpráva EPH dostala zelenou k nákupu německých dolů Vattenfallu. Prodej schválila Evropská komise

EPH a PPF koupily aktiva Vattenfall Europe Generation a VattenfallEurope Mining

Akvizice českých investorů se konkrétně týkají firem Vattenfall Europe Generation a Vattenfall Europe Mining. Komise ji posuzovala s ohledem na možné dopady na trh s hnědým uhlím, dodávky prachového hnědého uhlí v Německu a výrobu a velkoobchodní dodávky elektrické energie. „Šetření Komise ukázalo, že navrhovaná transakce nebude mít nepříznivý dopad na trh s těžbou a dodávkami hnědého uhlí, jelikož účastníci řízení na sebe navzájem nevyvíjejí žádný konkurenční tlak,“ uvedla komise v tiskové zprávě.

Činnosti Vattenfallu se v Německu omezují na region Lužice, tedy Sasko a Braniborsko. Oproti tomu EPH provozuje prostřednictvím své dceřiné společnosti Mibrag povrchové doly ve středním Německu, uvedla také unijní exekutiva. Na trhu prachového hnědého uhlí bude i po spojení podnik podle ní čelit velké konkurenci ze strany RWE, která si v tomto odvětví udržuje vedoucí postavení na trhu.

Společný podnik také nebude mít schopnost ani motivaci znemožňovat zákazníkům přístup k dodávkám elektrické energie, a to vzhledem k omezené nahraditelnosti dodávek hnědého uhlí, existenci dlouhodobých smluv a vzájemné závislosti dodavatelů a zákazníků, míní také Brusel. Prodávané aktivity zaměstnávají v Sasku a Braniborsku kolem 8000 lidí. EPH se podle médií zavázal, že do konce roku 2020 nebude v převzatých dolech a elektrárnách propouštět.

Vattenfall chce prodávat další majetek 

Holding EPH, který ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, se na převzetí aktivit dohodl letos v dubnu. Vattenfall dal v létě na vědomí, že prodej do rukou českého investora nabírá zpoždění a transakce bude oproti původním předpokladům, počítajícím se srpnovým termínem, dokončena zřejmě až na podzim.

Odprodej majetku Vattenfallu přitom zřejmě nekončí. Jak informoval server iuhli.cz, zvažuje švédský státní energetický koncern rovněž prodej elektrárny Moorburg, tedy jedné ze svých nejnovějších a nejúčinnějších černouhelných elektráren.

„Moorburg dlouhodobě vlastnit nepotřebujeme. Velmi dobře si dokážeme představit jiné, lepší vlastníky. Stále elektrárnu upravujeme, takže to není na stole dnes, ale zcela jistě bude v následujících pěti letech,“ citoval web generálního ředitele společnosti Magnuse Halla.

Zdroje: ČTK, EK, Patria

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity