Pondělí 10. 12. 2018

Euro smazalo rekordní ztráty po italském referendu, evropské akcie rostou nejvíce od října. Vrásky na čele mají banky

07.12.2016

Investoři se obávají, že by se Itálie mohla po referendu dostat do politické i ekonomické krize. Euro zareagovalo propadem vůči americkému dolaru, ztráty ale smazalo. Evropské akcie se navzdory výsledku referenda vyšplhaly na nejvyšší úroveň od konce října. Renziho demise by mohla zvýšit politickou nejistotu v Itálii, která je třetí největší ekonomikou eurozóny.

zpráva Euro smazalo rekordní ztráty po italském referendu, evropské akcie rostou nejvíce od října. Vrásky na čele mají banky

Odmítnutí ústavních změn v nedělním referendu hýbe milánskou burzou. Změny měly usnadnit mimo jiné přijímání nových zákonů. Až o více než čtyři procenta padala na úvod pondělního obchodování hodnota indexu sledujícího vývoj kurzu akcií italských bank, později odpoledne se hodnoty vrátily zpět.

Premiér Matteo Renzi na porážku v referendu dle očekávání reagoval oznámením, že hodlá rezignovat. To na trzích zvýšilo obavy z politické nestability a možných dopadů právě na italské banky. Ty nutně potřebují nový kapitál a nejistý politický vývoj investory odrazuje.

Zasaženy mohou být zejména plány Monte dei Paschi di Siena, nejstarší banky na světě. Její vedení chtělo do konce roku navýšit kapitál až o pět miliard eur. Zástupci banky a poradci se v pondělí mají setkat a rozhodnout, zda v záměru pokračovat.

Pokud plán, který počítal se získáním soukromého kapitálu, selže, bude muset zřejmě zasáhnout italská vláda.

Na výsledek referenda reaguje i trh s italskými vládními dluhopisy. Jejich hodnota klesá, což znamená, že investoři požadují za jejich držení vyšší výnos. Ten se u státních dluhopisů s desetiletou splatností dostal zpět na úroveň dvou procent.

Zprávy před referendem hovořily o tom, že v případě výrazného růstu výnosů u státních dluhopisů, což by zdražilo obsluhu italského státního dluhu, je připravena zasáhnout Evropská centrální banka. Ta by mohla přistoupit k jejich nákupům.

Evropské akcie se v pondělí vyšplhaly na nejvyšší úroveň od konce října. Panevropský akciový index STOXX 600 si kolem 11:00 SEČ připisoval 1,3 procenta. K jeho růstu největší měrou přispěly finanční společnosti. Těžařské podniky zamířily vzhůru díky vyšším cenám mědi, zatímco akcie automobilových firem podpořilo slabší euro.

Euro kleslo na dvacetiměsíční minimum
Euro se během pondělního obchodování propadlo na zhruba dvacetiměsíční minimum vůči americkému dolaru, později však téměř veškeré ztráty smazalo. Jednotná evropská měna sestoupila až o 1,4 procenta na 1,0505 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od loňského března. Kolem 10:00 SEČ již ale vykazovala pokles o pouhých 0,1 procenta na 1,0650 dolaru. Loni v březnu se euro propadlo až na 1,0457 dolaru, což byla nejnižší úroveň od roku 2003.

Italové v referendu odmítli reformu ústavy. Premiér Renzi ohlásil rezignaci - čtěte ZDE
Mezi investory nyní podle analytiků vládne opatrnost, ale ne panika. "Trhy sice na začátku nového týdne zřejmě zůstávají nervózní, nezřítily se však z útesu," uvedla podle serveru BBC Kathleen Brooksová ze společnosti City Index Direct.

Podle některých analytiků bylo euro podpořeno nedělními prezidentskými volbami v Rakousku, ve kterých nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen jasně porazil svého rivala ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera.

Podle analytika Marka Willse ze společnosti State Street Global Advisors by nyní v Itálii mohly být na obzoru nové volby a k moci by se mohlo dostat opoziční Hnutí pěti hvězd, které se staví proti jednotné evropské měně.

Renzi, který stojí v čele italské vlády necelé tři roky, hájil reformu ústavy jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád. Reforma měla posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který měl mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity