Pondělí 21. 01. 2019

Eurozóně se příliš nedaří, podnikatelská aktivita je nejslabší od ledna 2015

06.09.2016

Brusel - Ekonomický růst v eurozóně zůstává i nadále slabý. Minulý měsíc klesala aktivita v průmyslu i ve službách a firmy snižovaly ceny navzdory růstu cen vstupů.

zpráva Eurozóně se příliš nedaří, podnikatelská aktivita je nejslabší od ledna 2015

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla minulý měsíc na nejnižší úrovni od počátku loňského roku, Vyplývá z konečných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila výzkumná firma IHS Markit.

Úhrnný index nákupních manažerů klesl v srpnu na 52,9 bodu z červencové úrovně 53,2 bodu. Rychlý odhad z konce srpna přitom naznačoval mírné zvýšení. Index ale nadále zůstává nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles aktivity od růstu.

Údaje naznačují, že ekonomický růst eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstane na slabé mezičtvrtletní úrovni 0,3 procenta, říká k výsledkům Chris Williamson, hlavní ekonom Markit.

Tržby v maloobchodě se proti předešlému měsíci zvýšily o 1,1 procenta, v červnu přitom klesly o 0,1 procenta. Jejich meziroční tempo růstu se zrychlilo na 2,9 procenta z červnových 1,7 procenta. Analytici očekávali mezičtvrtletní nárůst v průměru 0,6 procenta a meziroční zvýšení 1,9 procenta.

Červencový meziměsíční nárůst výrazně překonal dosud nejvyšší letošní růst. Ten tržby zaznamenaly v květnu, kdy se zvýšily o 0,4 procenta. Údaje naznačují, že brexit náladu evropských spotřebitelů nijak nezasáhlo.

Zdroj: EuroZprávy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity