Pondělí 10. 12. 2018

Evropské akcie po volbách ve Francii prudce rostou. Německý DAX na rekordním maximu

24.04.2017

Evropské akcie zahájily týden silným růstem v reakci na vítězství Emmanuela Macrona v prvním kole prezidentských voleb ve Francii. Trhům se ulevilo, že nedošlo k černému scénáři, v němž by se ve druhém kole s kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou utkal krajně levicový Jean-Luc Mélenchon. Index pařížské burzy CAC 40 si v pondělí ráno připisoval zhruba čtyři procenta.

zpráva Evropské akcie po volbách ve Francii prudce rostou. Německý DAX na rekordním maximu

Index německých akcií DAX se díky tříprocentnímu růstu v reakci na výsledek prvního kola prezidentských voleb ve Francii vyšplhal na rekordní maximum.

Panevropský akciový index STOXX 600 vykazoval nárůst o 1,7 procenta. Euro nicméně přišlo o část počátečních zisků, které ho vynesly až na pětiměsíční maximum.

Za růstem na evropských burzách stojí zejména bankovní společnosti. Akcie francouzské banky Société Générale ráno připisovala 7,84 procenta, Credit Agricole 0,97 procenta a BNP Paribas 7,84 procenta.

Kolem osmi procent připisovala i německá Commerzbank a její italský konkurent UniCredit.

Euro vystřelilo nahoru, pak se uklidnilo 
Euro v úvodu obchodování v Asii v bezprostřední reakci na volební výsledky posílilo vůči dolaru až o dvě procenta na 1,0940 dolaru, tedy na nejvyšší úroveň od 10. listopadu.

Později však o část zisků přišlo a kolem 9:30 SELČ se prodávalo za 1,0860 dolaru. Oproti pátečnímu závěru tak vykazovalo nárůst o zhruba 1,27 procenta.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei uzavřel obchodování s nárůstem o 1,4 procenta a během dne vystoupil na téměř třítýdenní maximum.

Macron podporuje členství země v eurozóně. Jeho cíl je držet deficit pod třemi procenty HDP, k čemuž maastrichtská kritéria zavazují všechny země eurozóny. Mnohé z nich, včetně Francie, to však nedodržují. [celá zpráva]

Výrazným prvkem ekonomického programu Le Penové je požadavek na návrat franku a vystoupení z EU, takzvaný frexit.

Zdroj: Novinky 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity