Čtvrtek 13. 12. 2018

Evropské akcie prudce posílily díky údajům z Číny

14.04.2016

Londýn/Frankfurt - Evropské akcie dnes prudce posílily, náladu na trhu podpořily překvapivě příznivé údaje o vývoji čínské ekonomiky. Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 2,56 procenta a uzavřel na 1349,35 bodu. Index německých akcií DAX se poprvé od konce března vrátil nad psychologicky důležitou hranicí 10.000 bodů.

zpráva Evropské akcie prudce posílily díky údajům z Číny

FTSEurofirst 300 od začátku roku nadále ztrácí zhruba sedm procent, a to mimo jiné kvůli obavám z negativního dopadu zpomalování hospodářského růstu v Číně na vývoj světové ekonomiky.

Dnešní údaje čínského celního úřadu nicméně ukázaly, že čínský vývoz se v březnu zvýšil o 11,5 procenta, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že export stoupne pouze o 2,5 procenta.

Vzhůru díky příznivým ekonomickým údajům z Číny zamířily například akcie těžařských společností Anglo American a Rio Tinto. Čína je totiž největším spotřebitelem kovů na světě.

Výrazný růst dnes zaznamenaly rovněž ceny akcií italských bank. Italský finanční sektor se tento týden dohodl na vytvoření fondu, který má pomoci oslabeným bankám získávat kapitál a zbavovat se špatných půjček. Fond, na jehož vzniku se podílel stát, by mohl disponovat soukromými finančními prostředky v objemu asi pěti miliard eur (135 miliard Kč).

Německý akciový index DAX dnes stoupl o 2,71 procenta a uzavřel na 10.026,10 bodu. K jeho růstu podle agentury DPA přispělo oslabení eura, které zvyšuje konkurenceschopnost německých exportérů.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity