Neděle 16. 12. 2018

Evropské centrální banky prý v tichosti tiskly stovky miliard eur

11.12.2015

Frankfurt nad Mohanem - Centrální banky v eurozóně v minulých deseti letech v tichosti nakoupily aktiva za stovky miliard eur v rámci zvláštního mechanismu, který jim umožňuje tisknout peníze pro účely mimo měnovou politiku. Vyplývá to ze studie německého finančního experta Daniela Hoffmanna. Studie vyvolává spekulace o tom, že banky těmito penězi mohly během krize pomáhat financovat silně zadlužené vlády v eurozóně.

zpráva Evropské centrální banky prý v tichosti tiskly stovky miliard eur

Existence zvláštního mechanismu s označením ANFA podle agentury Reuters doposud nebyla veřejně známá, na rozdíl od programu kvantitativního uvolňování měnové politiky, v jehož rámci hodlá Evropská centrální banka (ECB) nakoupit aktiva v celkovém objemu 1,5 bilionu eur.

Podle studie se hodnota aktiv držených centrálními bankami v eurozóně mimo běžnou měnovou politiku v loňském roce vyšplhala na 623 miliard eur z 214 miliard v roce 2005. Výrazný nárůst přitom nákupy těchto aktiv zaznamenaly v době dluhové krize, a to mimo jiné v případě centrálních bank v Řecku a Irsku, tedy v zemích, které musely požádat o mezinárodní finanční pomoc.

ECB v reakci na studii uvedla, že v rámci mechanismu ANFA nemůže docházet k žádné "nekontrolovatelné tvorbě peněz", protože jsou v něm zahrnuty limity pro nákupy aktiv mimo měnovou politiku. Výši těchto limitů však zatím nezveřejnila.

Studie podle Reuters stupňuje kritiku, které ECB čelí v Německu. Řada tamních ekonomů označila letošní zahájení kvantitativního uvolňování měnové politiky za chybný krok, který přináší velká rizika pro finanční trhy a může oslabit reformní úsilí evropských zemí.

Předmluvu k Hoffmannově studii napsal prezident vlivného mnichovského ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn, který patří k největším německým kritikům ECB, upozornila agentura Reuters.

ECB zahájila program kvantitativního uvolňování měnové politiky v březnu. V rámci programu pumpuje do ekonomiky zhruba 60 miliard eur měsíčně prostřednictvím nákupů státních dluhopisů a dalších cenných papírů. Začátkem prosince ECB rozhodla, že bude v těchto nákupech pokračovat minimálně do konce března 2017.

Zdroj: ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity