Úterý 11. 12. 2018

Evropské firmy odkládají burzovní debuty, odradil je propad trhů v Číně

20.10.2015

Zatímco v Japonsku se schyluje k největšímu IPO za celé dekády, korporátní Evropa ztrácí kuráž ke vstupu na burzu. Od července do září uvedlo své akcie na evropský trh 53 firem, tedy o třetinu méně než před rokem. A zatímco loni burzovní novicové získali od investorů takřka sedm miliard eur čerstvého kapitálu, letos je to o dvě miliardy méně. Odborníci soudí, že se klima pro primární emise akcií (IPO) na evropském trhu během léta zhoršilo, mnohé firmy prý vstup na burzu raději odloží.

zpráva Evropské firmy odkládají burzovní debuty, odradil je propad trhů v Číně

„Poslední dva měsíce byly jako na horské dráze, byli jsme svědky turbulencí na čínském akciovém trhu a indexy nestability se zvýšily na hodnoty, které jsme neviděli od roku 2009. Akciové a dluhové trhy, především ty vysoce výnosové, byly silně postiženy, a tyto turbulence ustupují jen velmi pomalu. Vedení mnoha evropských firem tak debatují se svými investičními bankéři o klíčové otázce, kdy je ten správný čas pro primární emisi,“ říká Olga Cilečková z firmy PwC.


Slábnoucí atraktivitu burz potvrzuje i zájem emitentů za celý letošní rok. Loni upsali investoři do konce září nové akcie za více než 40 miliard eur, letos se počitadlo podle dat PwC prozatím zastavilo o pět miliard níže. Skepse přitom sílí, ještě v prvním čtvrtletí letošního roku vydaly evropské firmy akcie za více než 16 miliard eur, úpis za srpen a září dohromady přitom nepřekročil ani stovku milionů eur.


„Ve třetím čtvrtletí bylo odloženo 11 primárních emisí, důvodem byly nepříznivé podmínky na trhu, zatímco v minulém roce firmy úpis odkládaly hlavně kvůli jednáním o přímém prodeji,“ dodává Cilečková. Bez front je londýnská burza, která letos hlásí takřka o polovinu menší zájem než loni, o více než třetinu klesl i zájem o burzy v systému Euronext.


Zájemcům o nová IPO nezbývá než se poohlédnout mimo Evropu. Nabídku chystá japonská vláda, privatizace kolosu Japan Post má být na tokijské burze událostí století. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity