Pondělí 21. 01. 2019

Evropské trhy dorovnaly pondělní ztráty. Investory uklidnil zásah čínské centrální banky

26.08.2015

Ačkoliv trhy v Asii při úterním obchodování mírně rostly, v Číně se nálada neodrazila. Šanghajský index tak odepsal dalších 7,63 procenta. Čínská centrální banka se rozhodla zasáhnout a snížila úrokovou i depozitní sazbu. Evropské i americké burzy na zprávu zareagovaly prudkým růstem.

zpráva Evropské trhy dorovnaly pondělní ztráty. Investory uklidnil zásah čínské centrální banky

Po "černém pondělí" zažila čínská burza další výrazný pokles. Akciový index Shanghai Composite se letos poprvé propadl pod 3000 bodů. Dramatický propad zažila i tokijská burza, po dni plném výkyvů uzavřela o čtyři procenta níže než v pondělí. 

Navzdory propadu cen surovin vidí investoři krátkodobé příležitosti v australských akciích a tamní burza posílila o víc než dvě a půl procenta. Po včerejším propadu se očekává zotavení i na evropských trzích.

Japonský index Nikkei spadl po začátku obchodování o 4,4 procenta a následně vzrostl o 0,3 procenta, v úterý ráno se pohyboval na úrovni 18 399,12 bodu. Ceny akcií japonských společností vzrostly celkem výrazně. Akcie skupiny Mitsubishi skočily o 4,4 procenta, akcie Sony vzrostly o 5,3 procenta. Širší index Topix po začátku obchodování ztrácel 4,7 procenta, následně ale vzrostl o 0,8 procenta. 

Čínské akcie ale navzdory oživení v okolních zemích v úterý dál klesaly. Hlavní čínské akciové indexy se tak od začátku obchodování propadly o šest procent a jsou na nejnižší hodnotě za posledních osm měsíců. Index Shangai Composite ukončil na 2965 bodech, což je pokles o 7,63 procenta. V pondělí index spadl o 8,5 procenta.

Naopak mírně se zvedly některé indexy v Hongkongu. Hongkongský index Hang Seng vzrostl o 0,35 procenta. Index Hong Kong China Enterprise naopak ukončil poklesem o 0,92 procenta. 

Rozhodnutí čínské centrální banky pomohlo Evropě i USA
Evropské akcie naopak prudce posílily a smazaly tak velkou část rozsáhlých pondělních ztrát. Panevropský index FTSEurofirst 300 si připsal 4,2 procenta a zaznamenal nejprudší jednodenní nárůst od roku 2011. V pondělí ztratil 5,4 procenta, což představovalo jeho nejprudší pokles za téměř sedm let.

K úternímu oživení na trhu přispělo rozhodnutí čínské centrální banky, která snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a zmírnila rovněž požadavky na minimální rezervy bank. Opatření mají podpořit růst domácí ekonomiky, jehož výrazné zpomalování tlačí dolů ceny čínských akcií.

K růstu evropských akcií přispěla rovněž překvapivě příznivá zpráva o vývoji podnikatelské nálady v Německu. Mnichovský výzkumný institut Ifo v úterý oznámil, že index podnikatelské nálady v srpnu stoupl na 108,3 bodu z červencových 108 bodů. Analytici přitom očekávali pokles na 107,7 bodu.

Rovněž pražská burza v úterý mazala pondělní ztráty, a její index PX posílil o 4,57 procenta na 989,62 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie bank, elektrárenské společnosti ČEZ a operátora O2.

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý opět oslabily, a to navzdory výraznému růstu v úvodu obchodování. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, uzavřel s poklesem o 1,29 procenta na 15.666,44 bodu. V pondělí se kvůli obavám ohledně hospodářského vývoje v Číně propadl o 3,6 procenta, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles za čtyři roky.

Širší index S&P 500 si v úterý  odepsal 1,35 procenta a uzavřel na 1867,61 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den se ztrátou 0,44 procenta na 4506,49 bodu.

Americké akcie v úterý nejprve výrazně posilovaly. Investoři využívali předchozího poklesu cen k výhodným nákupům, náladu na trhu navíc podpořilo rozhodnutí čínské centrální banky snížit úrokové sazby. Hlavní akciové indexy tak stouply o téměř tři procenta, v závěru obchodování se však vývoj na trhu otočil.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity